Egyre növekvő feszültség a Donyec-medencében, Putyin ukrán provokációról beszél
2021.04.09. 12:30
A független bloggerekből álló CIT (Conflict Intelligence Team)
– írja az MTI.
Az Ukrajinszka Pravda hírportál a helyi lakosok által készített videók alapján azt írja, hogy az orosz erők elhelyezkedése inkább utal támadó jellegre, és a táborban jelentős mennyiségű nehézfegyver, köztük harckocsik is vannak.
Az általunk megfigyelt felszerelések jelentős része a központi katonai körzethez tartozik, azaz az egységek több száz, több ezer kilométert tettek meg Voronyezsig”
– idézte az Ukrajinszka Pravda a CIT-et.
Dmitrij Kozak, az orosz elnöki apparátus helyettes vezetője úgy fogalmazott, ha Kijev hadműveleteket kezd a Donyec-medencében, az Ukrajna végének a kezdete lesz, éppen ezért szerinte Kijev nem fog támadni, az ukrán elnök lépései csupán PR-tevékenységként értékelendők.
Zelenszkij csapata elhatározta, hogy katonai fenyegetés címén színdarabot rendez, de mivel a kollégáknak nincs nagy politikai tapasztalatuk, túljátszhatják a dolgot”
– mondta Kozak.
Az ukrán vezetést a gyufával játszó gyerekekhez hasonlította, és arra figyelmeztetett, hogy Oroszország a konfliktus méretének függvényében kénytelen lesz állampolgárai védelmére kelni a Donyec-medencében.
Hozzátette, hogy véleménye szerint
Kozak kiemelte, hogy a helyzetet egy éven belül rendezni lehetne, ha az összes fél hajlandó lenne teljesíteni vállalt kötelezettségeit, valamint sürgette a tárgyalások nyilvánosságra tételét, amit az ukrán fél szerinte azért nem hajlandó meglépni, mert a titkosítás lehetőséget ad az ukrán közvélemény dezinformálására.
Mindeközben Putyin az ukrán hadsereget a Donyec-medencénél elkövetett provokációval vádolja, amit telefonon el is mondott Angela Merkel német kancellárnak.
Németország mellett az EU és az Egyesült Államok is kifejezte aggodalmát az ukrán–orosz határ térségében összevont orosz csapatok miatt.
A Donyec-medencében március 26-án éleződött ki ismét a helyzet, amikor négy ukrán katona életét vesztette. A térségben gyakorivá vált a tűzharc, amiért az ukrán kormányerők és a szakadár milíciák egymást teszik felelőssé. Kijev a szakadár területek demarkációs vonalánál, Oroszország pedig az Ukrajnával közös határa közelében hajtott végre csapaterősítést.