Eddig 2 011 029 embert oltottak be, 753 187-en pedig már a második adagot is megkapták
2021.03.31. 10:30
A kormányzati portálon azt írták: 652 433-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytaké 20 737-re emelkedett, 406 935-en meggyógyultak.
Az aktív fertőzöttek száma 224 761-re nőtt. Kórházban 12 346 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 1492-en vannak lélegeztetőgépen.
Hatósági házi karanténban 55 287-en vannak, a mintavételek száma 4 609 152-re nőtt.
Kiemelték, hogy
A kórházi oltópontokon Pfizer- és Szputnyik, a háziorvosoknál Sinopharm-, AstraZeneca- és Moderna-vakcinával folytatódik az oltás.
Csütörtökön elkezdődik a regisztrált óvodai és iskolai dolgozók kampányszerű oltása, az érintettek már megkapták a behívó SMS-t.
Mint írták, a koronavírus-járvány harmadik hulláma Európa-szerte erősebbnek bizonyul az eddigieknél. A drasztikusan emelkedő betegszám miatt a kormány szigorította a védelmi intézkedéseket.
A hatályban lévő intézkedések között megemlítették, hogy a maszkviselés lakott területen belül valamennyi utcán, közterületen kötelező, a másik embertől lehetőség szerint legalább másfél méter védőtávolságot kell tartani.
- A munkavégzés lehetséges, de ahol lehet, otthoni munkavégzést javasolnak. Az államigazgatásban otthoni munkavégzés rendelhető el, kivéve a védekezésben közreműködők esetében – tették hozzá.
- A kijárási tilalom továbbra is érvényben van este 8 óra és reggel 5 óra között.
- Az üzleteket be kell zárni, kivéve az élelmiszerboltokat, a patikákat, a benzinkutakat, a drogériákat, a dohányboltokat, valamint a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenységhez nélkülözhetetlen anyagokat és eszközöket árusító üzleteket, továbbá az állateledelt, takarmányt forgalmazó üzleteket és a piacokat, termelői piacokat.
- Minden szolgáltatás szünetel, kivéve a magánegészségügyi, szociális, pénzügyi, postai és járműszerviz-szolgáltatásokat.
- Az éttermekben ugyanakkor továbbra is van lehetőség elviteles vásárlásra.
- A szabadtéri sporttevékenység lehetséges, ahol tartható a másfél méteres távolság. Megengedettek az igazolt sportolók edzései, de a meccsek megtartása kizárólag zárt kapuk mögött lehetséges.
- Szigorítják a határátlépést, de a tranzit- és teherforgalmat nem korlátozzák.
- A kormány kiterjeszti a bértámogatást és az adókedvezményeket azokra a szektorokra, amelyeknek be kell zárniuk.
Hangsúlyozták, hogy a rendőrség szigorúan ellenőrzi a szabályok betartását, pénzbírságot szabhat ki, és azokat a helyeket, ahol nem tartják be az előírásokat, bezárja. A katonák az ország több városában támogatják a rendőrök munkáját, és a kórházban tehermentesítik az egészségügyi dolgozókat.
Az újraindítást akkor tudjuk megkezdeni, ha 2,5 millió ember be lesz oltva”
– emelték ki, hozzátéve, hogy akkor is csak fokozatosan. Az erről szóló kormányrendelet szombaton jelent meg a Magyar Közlönyben.
„A harmadik hullám kezdete óta újabb egymillióval nőtt a regisztráltak száma, de még így is sokan vannak, akik nem jelentkeztek. Az időseket különösen kérjük, hogy aki még nem tette meg, regisztráljon a védőoltásra a www.vakcinainfo.gov.hu honlapon” – írták a közleményben.
Hozzátették, hogy azok a regisztráltak, akik még oltásra várnak, ellenőrizhetik, hogy regisztrációjuk milyen státuszban van. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő egy internetes felületet nyitott erre a célra.
Felhívták a figyelmet arra, hogy
Az operatív törzs és az oltási munkacsoport módosította az oltási stratégiát, hogy minél előbb minél több ember kapja meg az első oltását – írták. Hozzátették: minden rendelkezésre álló és beérkező vakcinaszállítmányt teljes mennyiségben és mielőbb igyekeznek bekapcsolni az oltásba.
Mind az öt Magyarországon alkalmazott vakcina hatásos és biztonságos, és védelmet ad a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása ellen”
– emelték ki.
A kormány az egészségügyi védekezés fenntartása mellett további családvédelmi intézkedéseken dolgozik, és elindította a gazdaság-újraindítási akciótervet.
Az oldal térképe szerint eddig Budapesten (122 847) és Pest megyében (91 757) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Győr-Moson-Sopron (37 034), Borsod-Abaúj-Zemplén (36 114) és Hajdú-Bihar megye (34 585). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Zala (14 320), illetve Tolna megye (14 307).