Minden feltételt biztosít a kormány a magyar–üzbég gazdasági együttműködéshez
2021.02.17. 14:20
– mondta a külgazdasági és külügyminiszter.
Szijjártó Péter közölte, hogy az Exim 100 millió dolláros keretet tart fönn a Magyarország és Üzbegisztán közötti külkereskedelemre, vegyesvállalatok működtetésére, közös pályázatokra harmadik piacokon. A kapcsolatok erősítésén dolgozó vállalkozásokat a taskenti magyar nagykövetség is segíti – tette hozzá.
A miniszter baráti gesztusként értékelte, hogy Üzbegisztánból 650 ezer maszk érkezett a járvány legnehezebb szakaszában.
Elmondta, Magyarország az uniós megállapodások megkötésében tud segíteni, és a kölcsönös bizalom mellett azért is fontosnak tartja az együttműködés erősítését, mert Közép-Ázsia a válság után a világ legjobban fejlődő térségeinek egyike lehet.
Szijjártó Péter szerint a két ország kormánya megtette, amit kellett, úgyhogy a gazdasági kapcsolatok építésében a folytatás a magyar és az üzbég vállalkozókra vár.
Az üzbég miniszterelnök-helyettes üdvözölte, hogy
Sardor Umurzakov szerint országának egyetlen európai állammal sincs olyan kapcsolata, mint Magyarországgal, és azt szeretné, ha a gazdaság nem maradna le a politikai viszonyok épülésétől.
Várakozása szerint a válságot erősödő verseny váltja majd fel a világgazdaságban, ezért a koronavírus utáni időszak sem lesz könnyű. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy nem szabad megvárni a járvány végét a cselekvéssel, az addig tartó időszakot is a gazdaság erősítésére kell fordítani.
- mondta a külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten, miután hivatalában fogadta Üzbegisztán miniszterelnök-helyettesét, Szardor Umurzakovot.
Szijjártó Péter közölte, hogy a két ország atomenergiai együttműködése 300 millió dolláros technológiaexportra nyit lehetőséget, és szintén magyar forrásból egy vetőmagtermelő üzem, valamint egy növényolajgyár is épül Üzbegisztánban. A Debreceni Egyetem saját campust létesít a közép-ázsiai országban, ahonnan 100 ösztöndíjas hallgató érkezhet Magyarországra.
A tárcavezető véleménye szerint a magyar-üzbég kapcsolatok mutatják a legjobban, hogy a közép-ázsiai együttműködések milyen előnyökkel járnak. A két állam kereskedelmi forgalma tavaly a nehézségek ellenére is meghaladta a 100 millió dolláros értékhatárt, ami több mint 30 százalékos bővülés az előző évhez képest. A gyógyszeripar különösen sokat nyert, köszönhetően annak, hogy az üzbég kormány egyszerűsítette a magyar készítmények engedélyezését – tette hozzá.
A miniszter méltatta Üzbegisztán szerepvállalását a nemzetközi terrorizmus és a szélsőséges ideológiák elleni közdelemben. Magyarország emiatt is szeretné, hogy az EU mielőbb megkösse a megerősített partnerségi és együttműködési megállapodást a közép-ázsiai országgal – fogalmazott.
Szijjártó Péter úgy véli, hogy a válság még jobban felértékelte a nemzetközi együttműködéseket, hiszen a válságot azok az országok tudják a leghatékonyabban kezelni, amelyek szerteágazó kapcsolatrendszert építettek ki. Magyarország az utóbbi években partnerekre talált olyan térségekben is, amelyekre a korábbi külügyi vezetés kevésbé figyelt oda, noha a gazdasági növekedésük a leggyorsabbak közé tartozik – utalt a közép-ázsiai kapcsolatok jelentőségére a tárcavezető.
Az üzbég miniszterelnök-helyettes szerint a kétoldalú kapcsolatokat gyorsaság és dinamika jellemzi. Szardor Umurzakov elmondta, hogy a mostani megbeszélések alapján 76 új együttműködési lehetőség nyílhat meg a két ország között az eddigiek mellett. Magyarország és Üzbegisztán múltjában sok a közös vonás, és a jövőjük is összekapcsolódhat, köszönhetően a szerdán megerősített gazdasági, tudományos, kulturális, oktatási együttműködéseknek – tette hozzá.