Túl jól jártak a kisemberek, a Wall Street ezt nem hagyhatta
2021.02.03. 17:20
Bár az átlagemberek hétköznapjaiban ritkán játszik szerepet a tőzsde úgy általánosságban, legalábbis nem közvetlen a kapcsolat, a napokban sokak otthonába beférkőzött a téma a GameStop-botrány által.
A szereplők:
- a Wall Street (azon belül is a Wall Street Hedge Funds, a fedezeti alap),
- a GameStop,
- egy Reddit-csoport: a Wall Street Bets
- és a Robinhood nevű alkalmazás.
A Wall Street működése korántsem egyszerű, nem véletlenül nem brókerkedik mindenki, azonban az alapvető működési elveket józan paraszti ésszel is át lehet látni:
- a brókerek kölcsönvesznek részvényeket, amelyek értéke várhatóan csökkenni fog,
- eladják azokat,
- az értékük csökkenése után visszavásárolják azokat,
- majd visszaadják annak, akitől kölcsönvették,
- és persze a lényeg: a különbözetet megtartják maguknak.
Ez általában működik is, így keresnek dollármilliókat. Azonban most beleköptek a levesükbe.
Az aktuális események néhány pontba szedve a következők:
- a GameStop részvényei 10 dollárt értek, várhatóan 6 dollárra csökkent volna az értékük (ez 40%-os profitot jelentett volna a Wall Streetnek),
- a Reddit-csoport tagjai megneszelték, hogy több olyan fedezeti alap is van a Wall Streeten, amelynél van a GameStop részvényeiből, azokat pedig úgy adják-veszik, mint a cukrot,
- megszervezték, hogy rengeteg GameStop-részvényt vásároljanak fel,
- ettől a részvények ára nem csökkent, hanem megugrott (kereslet-kínálat, mindenki ismeri a folymatot), nem is akárhogy: ezután egy részvény ára 483 dolláros magasságba röppent.
Emiatt a Wall Street fedezeti alapjai 40%-os nyereség helyett 4830%-os veszteséggel vásárolták vissza a részvényeket. Ez sok milliárd dolláros bukást jelent.
Ne feledjük: csak kölcsönben volt náluk a köteg részvény, annak pedig, akitől kölcsönvették, vissza kell téríteni az eredeti árat, függetlenül attól, hogy az adott fedezeti alap tudott-e pénzt csinálni az adásvételből, vagy sem.
A Wall Street fedezeti alapjainak („jótékonysági szervezeteknek”, hívják őket) ez egyáltalán nem tetszett. Nem tetszett nekik, hogy valaki más manipulálta a piacot, mert általában ők szokták.
Jön is a kettős mérce: a Wall Street úgy manipulál, ahogy csak tetszik neki, de a leleményes közemberek csoportja súlyos büntetést érdemel ugyanezért...
Itt jön a képbe a Robinhood.
A Robinhood egy telefonos alkalmazás, amelynek segítségével a közemberek is hozzáférhetnek a tőzsdéhez, vásárolhatnak és eladhatnak részvényeket, hogy keressenek egy kis extra pénzt.
Valamiért a Robinhood véletlenül pont a GameStop-részvények vásárlását blokkolta az alkalmazásban: ha nem lehet megvenni, akkor úgymond nincs rá kereslet, ha nincs rá kereslet, akkor csökken az értéke, és esik az ára.
A Wall Street „jótékony szervezetei” nagyon jól jártak ezzel. Ja, és mellesleg ugyanezek a jóemberek a 12 milliárdos Robinhood legnagyobb befektetői. Milyen meglepő!
A Wall Streeten zajló eseményekben pedig az egyik leginkább érdekelt entitás nem más, mint a big tech. Ismét meglepődünk.
A Robinhood a big tech nélkül nem is létezne. Mindenki össze tudja rakni a képet.
A működési elv tehát a következő: adj és vegyél kis részvényeket, de csak addig, amíg azon mi nyerünk, ha pedig nem tetszik, amit csináltok, közemberek, akkor egészen egyszerűen megszüntetjük a lehetőségét.
Ismerős, nem?
Mindezek után többen perelik a Robinhoodot, mert korlátozta a kereskedelmet, erre válaszul a Wall Street Bets csoportot letiltották a Redditről gyűlöletbeszédért.
Micsoda egybeesés, hogy egy tech-cég letilt közembereket egy üzenetekre és kommunikációra kitalált oldalról, pont akkor, amikor a Wall Street Bets csoport galibát okozott a piacon.
Még azt is hozzátették, hogy nem azért tiltották le őket, mert bármi anyagi háttere lett volna a dolognak, vagy köze lenne a GameStophoz, nem ám, tényleg csak csúnyán beszéltek, ez érthető, nem?
Ahhoz aztán hinni kell az összeesküvés-elméletekben, hogy az ember elhiggye, azért szüntettek meg egy csoportot, mert a pénztárcájuk megsínylette a GameStop-bombát. Pont most mondták, hogy nem azért! Elmondták, akkor úgy van.
Később a Wall Street Betset gálánsan visszaengedték az online térbe.
Egy egyszerű példa, csak a tisztánlátás kedvéért:
- a Wall Street legyen egy focicsapat, amelyik mindig nyer,
- aztán jön egy kis ismeretlen csapat, amely nyerésre áll,
- a Wall Street időt kér,
- megváltoztatja a szabályokat úgy, hogy a másik csapat nem érhet hozzá a labdához,
és minő meglepetés: a Wall Street nyeri a játszmát.
A Wall Street erről persze azt gondolja, hogy ez a fair módja annak, hogy megóvják a foci szent szabályait.
Ez tehát a GameStop-bomba nemes története.