Hárommillió oltást adtak be eddig az Egyesült Királyságban
2021.01.14. 20:30
A Twitter internetes közösségi oldalon közzétett rövid bejelentésében Hancock hozzátette azt is, hogy a brit kormány gyorsítja az oltási kampányt.
A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) először – a világon is elsőként – december elején a Pfizer és a BioNTech vállalat közös fejlesztésű vakcinájának forgalmazását engedélyezte, és a brit oltási kampány december 8-án ezzel az oltóanyaggal kezdődött.
Az MHRA a múlt hónap végén az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca gyógyszergyár közösen kifejlesztett vakcinájának alkalmazását is jóváhagyta, és múlt hétfőn ennek az oltóanyagnak a tömeges beadása is megkezdődött az Egyesült Királyságban.
A felügyelet múlt pénteken az amerikai Moderna gyógyszergyár által az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett vakcina forgalmazását is jóváhagyta, de ez az oltóanyag várhatóan csak tavasszal érkezik meg az Egyesült Királyságba.
A brit kormány eddig több mint 350 millió adag vakcinát rendelt, és hivatalos célkitűzése az, hogy február 15-éig a legveszélyeztetettebb lakossági csoportokból mindenki megkaphassa a koronavírus elleni oltásnak legalább az első dózisát.
Ez azt jelenti, hogy a 68 millió lakosú Egyesült Királyságban a jövő hónap közepéig 16 millióan megkapják a vakcinát.
A Daily Mail című konzervatív lap csütörtökön úgy értesült, hogy a brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) várakozásai szerint az angliai idősotthonok mind a 300 ezer lakója – gondozóikkal együtt – e hét végéig, de legkésőbb jövő hétfőig megkapja a koronavírus elleni vakcinát.
A brit kormány mellett működő egyesített oltásügyi bizottság (JCVI) 25 oldalas oltási menetrendjében szereplő négy legveszélyeztetettebb lakossági csoportba az idősotthonok lakói és gondozóik, a 70 éven felüli korosztály, az egészségügyi és a gondozói hálózatok első vonalában dolgozók, valamint a krónikus betegségekkel küzdők tartoznak.
Matt Hancock egészségügyi miniszter e hét elején tartott sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy e négy lakossági csoportra jut a koronavírus-járvány által okozott nagy-britanniai halálozások 88 százaléka.
A JCVI modellszámításai szerint az idősotthonok leginkább előrehaladott korú lakóinak beadott oltások közül minden huszadik megmenti egy ember életét.
Az angliai közegészségügyi hálózat (Public Health England, PHE) csütörtökön ismertetett tanulmánya szerint ugyanakkor szinte az oltásokéhoz mérhető védettség alakul ki azoknál is, akik átestek a koronavírus-fertőzésen.
A vizsgálat kimutatta, hogy a felmérésbe bevont több mint 20 ezer egészségügyi dolgozó közül tavaly 6614-en fertőződtek meg az új típusú koronavírussal, és körükben átlagosan 83 százalékos védettség alakult ki.