Nyolc dolog, amit érdemes tudnod Izlandról
2020.11.12. 16:00
Sorsdöntő mérkőzést játszik csütörtök este a magyar labdarúgó-válogatott Izland ellen a Puskás Arénában. Aki győz a 20.30-kor kezdődő összecsapáson, kijut a 2021-es Európa-bajnokságra (eredetileg 2020-ban rendezték volna meg, de a koronavírus-járvány közbeszólt).
A találkozó zárt kapus lesz, azonban az M4-en mindenki figyelemmel kísérheti, hogy mire mennek Szoboszlaiék Izland legjobbjai ellen.
De ha már Izland, összegyűjtöttünk 8 érdekességet a szigetországról, amit érdemes tudnod!
Izland az Atlanti-óceán északi részén helyezkedik el, Grönland és Skócia között, fővárosa a tengerparton fekvő Reykjavík, amely a világ legészakibb fővárosa.
A szigetország területe 103 ezer négyzetkilométer, ami azt jelenti, hogy 10 ezer négyzetkilométerrel nagyobb, mint Magyarország. Izland a világ országainak terület szerinti rangsorában a 107. (Magyarország a 109.).
A lakosság számát tekintve azonban már jóval nagyobb a differencia – ráadásul hazánk javára. Míg Magyarországon 9,7 millió ember él, Izlandon ennek mindössze a 3,6 százaléka, azaz 356 ezer.
Izland ezzel a Föld 181. legnépesebb állama (Magyarország a 93.). A terület és a népességszám eltérő volumenét leginkább a népsűrűség adja vissza: Izlandon egy négyzetkilométerre 3,5 fő jut, Magyarországon 105,1.
Habár az izlandiak többsége evangélikus vallású, egy 1998-as felmérés szerint a lakosság 54,4 százaléka hisz a tündérek és a manók létezésében. Néhány évvel ezelőtt egy útépítést is le kellett állítani, mert a tiltakozók szerint a készülő út megzavarta volna a tájon élő tündérek és manók életét.
Izlandot a tűz és a jég országaként, a földtörténet múzeumaként is emlegetik. Ennek oka, hogy területének 10%-át masszív jégtakaró borítja, s többek között itt található Európa legnagyobb összefüggő (8500 négyzetkilométer területen elterülő) jégmezeje, a Vatnajökull, helyenként 1000 méteres vastagságával.
Ami pedig a tüzet illeti, Izlandon mintegy 140 vulkán található, amelyek közül több mint 20 ma is működik. Legnevezetesebb vulkánja az 1491 méter magas Hekla.
Az izlandi oktatási rendszer meglehetősen liberálisnak számít, az iskolákban 1-től 10-ig osztályozzák a tanulók teljesítményét, nem létezik sem bukás, sem pedig évismétlés, sőt még a hiányzások száma sem befolyásol semmit.
Izlandon 7 egyetem működik, a legtöbb szakon angol nyelven is elérhető az oktatás, a külföldi hallgatók nagy száma miatt.
Az izlandi étkezés legalapvetőbb elemeit a tenger gyümölcsei adják, így a tőkehal, a pisztráng, a kagyló és a rák is gyakran szerepel a fogások között. A húsfélék közül a bárányból készített ételek jelennek meg legtöbbször az asztalon. A perzselt birkafej és a bárányfejleves közkedvelt étel az izlandi lakosság körében.
A sókészítésnek is nagy hagyománya van az országban, többek között lávasót, medvecukros, izlandi kakukkfüves, illetve füstölt sófajtákat is kóstolhat az, aki Izlandra látogat (szigorúan csak a koronavírus-járvány vége után!).
Izland hivatalos nyelve az izlandi, amely sok hasonlóságot mutat a feröeri és a norvég nyelvvel is. Sőt, gyakorlatilag az ónorvégból fejlődött ki. Annak ellenére, hogy a mai izlandi nyelv rengeteg speciális, sajátos karaktert használ, írásmódja latin betűs.
Mégiscsak a ma esti focimeccs kapcsán került elő Izland, szóval a nyolc érdekesség közül nem maradhat ki a sport sem. Izlandon – Magyarországhoz hasonlóan – a legnépszerűbb sport a labdarúgás. Az elmúlt években a népességszámhoz képest óriási sikereket ért el az izlandi labdarúgó-válogatott: a 2016-os Eb-re és a 2018-as vb-re is kijutottak. Az előbbi tornán a csoportban Magyarországgal is megmérkőztek, Sævarsson öngóljával a 88. percben mentettük 1-1-re a találkozót.
A foci mellett a kézilabdában is jeleskednek az izlandiak, férfiválogatottjuk a 2008-as pekingi olimpián ezüst-, a 2010-es ausztriai Európa-bajnokságon pedig bronzérmet szerzett.
Szép és izgalmas ország Izland, de azért ma este természetesen: