Van egyáltalán ország, amely rosszabbul áll nálunk a koronavírus elleni harcban?
2020.11.11. 15:30
Magyarországon az elmúlt héten sajnos többször is száz feletti halálesettel kellett szembesülnünk, és valószínűleg ez a korlátozások bevezetése után is így marad még pár hétig.
De tényleg igaz az az ellenzéki narratíva, hogy Magyarország áll a legrosszabbul a koronavírus-járvány második hullámában? Aligha.
Magyarország az első hullámot a szigorú intézkedéseknek és a lakossági fegyelemnek köszönhetően sikeresen átvészelte, és emiatt mindenki teljes erőbedobással vetette bele magát a nyári vakációba.
A második hullám viszont – ahogy az várható volt – sokkal brutálisabban csapott le nálunk is, hiszen
Az, hogy eddig nem kellett szigorú intézkedéseket bevezetni – annak ellenére, hogy szinte egész Európa beásta már magát –, éppen azt mutatja, hogy hazánk egészségügye ilyen sokáig bírta: a kormány intézkedései lényegében nyertek másfél ajándék hónapot a gazdaság számára.
Új járványkórházak épültek, kórházi ágyakat szabadítottak fel, és rengeteg lélegeztetőgépet is vett a kormány, hiszen ezekkel a nemzetközi statisztikák szerint a súlyos tüneteket mutató koronavírusos betegek fele megmenthető.
Az ellenzék pedig most azzal vádolja a kormányt, hogy ezreket gyilkolt meg a halogatással. De nézzük meg, hogyan állnak most azok az országok, amelyek jóval korábban vezették be a kijárási korlátozásokat!
Magyarországon a legfrissebb adatok szerint tegnap összesen 101 ember hunyt el a koronavírus következtében – vagy koronavírussal a szervezetében. Az elmúlt napra vonatkozóan lakosságarányosan, egymillió főre vetítve Európa vírustérképe így néz ki:
Vagyis a járvány jelenlegi adatait tekintve Magyarország nagyjából a középmezőnyben foglal helyet.
A régióban jobban teljesít nálunk Ausztria, Németország és Szlovákia, de Ausztriáról tudni kell, hogy pár héttel ezelőtt vezették be azokat a rendelkezéseket, amelyek nálunk ma léptek életbe, a német egészségüggyel természetesen kevés másik vetekszik. Szlovákia pedig nemcsak Európa-, hanem világszerte is a járványkezelés egyik mintaországává vált, még akkor is, ha ennek következtében gazdasága olyan súlyosan visszaesett, hogy többek között ennek is betudhatóan ismét megelőztük – még a Gyurcsány-korszakban hagyott maga mögött minket északi szomszédunk.
Még érdekes lehet Svédország esete: egészen sokáig az élvonalba tartozott, de róluk is tudni kell, hogy szeptember végén feladták korábbi ultraliberális hozzáállásukat, és azóta ugyanolyan szigorú korlátozásokat léptettek életbe, mint bárhol máshol.
Némi eltéréssel, de hasonló képet kapunk, ha nemcsak a tegnapi napot, hanem az egész járványt nézzük: így már Svédország is az élmezőnybe tartozik, a 26 uniós tagállamból tizenegyben (Ausztria, Németország, Málta, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Finnország, Dánia, Szlovákia, Bulgária és Horvátország) haltak meg kevesebben lakosságarányosan, a többi uniós országban viszont szignifikánsan magasabb a halálozási ráta.
Úgyhogy lehet apokalipszist kiáltani, de a konklúzió az, hogy ha minden így alakul az év végéig, vagyis inkább a vakcina megérkezéséig, akkor