Müller Cecília: A kijárási korlátozás célja a csoportosulások megszüntetése
2020.11.05. 15:01
Müller Cecília a fiatalok türelmét is kérve azt mondta: nagy a felelősségük, hiszen ők maguk nagy eséllyel nem betegszenek meg súlyosan – észre sem veszik, hogy elkapták a vírust, vagy rendkívül tünetszegényen zajlik le náluk a betegség –, viszont szeretteiknek hazaviszik a fertőzést.
A fiatalok kezében lehet most a szülők és a nagyszülők élete”
– hangsúlyozta az országos tiszti főorvos.
Müller Cecília közölte, az egészségügyi ellátórendszerre rendkívüli teher hárul a napokban, dinamikus emelkedés és exponenciális növekedés jellemzi a járvány terjedését Magyarországon és Európában egyaránt.
Kiemelte, több európai országban az egészségügyi ellátórendszer már teljesítőképessége határához érkezett; ezt szeretnék Magyarországon elkerülni.
Az országos tiszti főorvos arról is tájékoztatott, hogy 5183 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 378-an vannak lélegeztetőgépen. Az elmúlt 24 órában az igazolt fertőzöttek száma 3928-cal emelkedett, 84-en elhunytak. Az áldozatok 49 és 93 év közöttiek voltak, túlnyomó részük krónikus betegségben szenvedett, mindössze 6 százalékuknál volt a halál oka kizárólag a koronavírus-fertőzés.
Müller Cecília hangsúlyozta, hogy egész Európa nehéz helyzetben van, és mindenkinek mindent meg kell tenni a járvány terjedésének megakadályozása érdekében.
Különösen nagy a felelősségük az intézmények, üzletek, vendéglátóhelyek üzemeltetőinek a szabályok betartásában és betartatásában. Ez a helyzet mindenki számára rendkívüli kihívás, a szabályok betartásához türelemre, megértésre és lemondásra van szükség a fiatalok részéről is – emelte ki.
Nő a kórházban kezeltek száma, és sokan kérdezik, hogy mit kell, mit lehet bevinni a kórházba, ezért a tiszti főorvos elmondta: szükség van személyes iratokra, tajkártyára, zárójelentésre, leletekre, az addig szedett gyógyszerek listájára, hozzátartozó elérhetőségére, tisztálkodási eszközökre, személyes használati tárgyakra, lehetőleg egyszer használatos műanyag evőeszközre, a kapcsolattartáshoz szükséges telefonra és ha a kórház szabályai lehetővé teszik, ruházatra.
Kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta: ha elkészül a vakcina, annak beadatása önkéntes és ingyenes lesz, először az egészségügyi dolgozók, a krónikus betegek és az idősek kapják majd meg.
A tiszti főorvos közölte azt is, hogy a járvány kezdete óta 94 916 fertőzöttet azonosítottak Magyarországon, 3,3 százalékuk egészségügyi dolgozó, ami kedvező adat, sokkal jobb, mint a 10–15 százalékos európai átlag.