Megbuktak a kommunisták a cseh szenátusi választásokon
2020.10.10. 20:30
Ellenzéki sikert hozott a részleges szenátusi választás Csehországban, míg a két kormánykoalíciós párt és az őket támogató kommunisták megbuktak.
A részleges szenátusi választásokat a Polgármesterek és Függetlenek (STAN) ellenzéki párt nyerte. A voksolás szombaton délután zárult második fordulójának eredménye alapján
A szintén ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS), amely két mandátumot védett a mostani voksoláson, végül is öt szenátori széket szerzett és további három helyen a párt által támogatott közös jelölt lett a befutó.
A voksolás eredménye alapján a legnagyobb szenátori frakciója a STAN-nak és az ODS-nek lesz.
A csoportok tagságának végső száma attól függ, kihez csatlakoznak azok, akiknek nincsen saját frakciójuk. A hagyomány szerint a legnagyobb frakció adja majd a szenátus elnökét.
A harmadik legsikeresebb párt az ellenzéki kereszténydemokrata KDU-CSL lett három szenátori mandátummal.
A kormányzó ANO mozgalomnak két körzetben kellett volna megvédenie szenátori mandátumát, de ez csak egyben sikerült.
A voksolás legnagyobb vesztese a kormánykoalíciós Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), amelynek
A szociáldemokratáknak így már csak három szenátoruk maradt a felsőházban, ami az önálló szenátori klub létrehozásához nem elegendő. Nem sikerült megvédenie székét Milan Stechnek, a felsőház szociáldemokrata alelnökének, korábbi elnökének sem.
A parlamenti pártok közül a két-két mandátumot szerzett még a TOP 09 és a Kalózpárt, a TOP 09-nek ezentúl négy szenátora lesz. A kalózok korábban nem voltak jelen a felsőházban.
A kormányt támogató kommunisták (KSCM) megbuktak, és egyetlen körzetben sem nyertek. A pártnak már nincs képviselője a felsőházban. A sikertelen regionális önkormányzati és részleges szenátusi választás után
„A részleges választások eredménye nagyon megerősítette az ellenzék pozícióit a szenátusban” – jelentette ki Petr Fiala, az ODS elnöke sajtótájékoztatón.
Míg a múlt heti első fordulóban a választási részvétel 37 százalékos volt, a második fordulóban csak a jogosultak 17 százaléka járult az urnákhoz. A részleges szenátusi választásokon a 81 tagú felsőház 27 tagjáról döntöttek a választók. A hatályos szabályok szerint ugyanis kétévenként megújul a testület egyharmada. A szenátori mandátum hat évre szól.