1848/49-es honvédereklyékből nyílt kiállítás a Nemzeti Múzeumban
2020.10.06. 19:30
Az ünnepélyes megnyitó elején az október 6-i nemzeti gyásznap alkalmából elmondták a 13 aradi vértanú nevét.
Benkő Tibor honvédelmi miniszter a tárlatot megnyitva fontosnak nevezte az első felelős alkotmányos miniszterelnök, Batthyány Lajos nevének megemlítését, akinek a hazáért, a szabadságért, a magyar nép függetlenségéért kellett vértanúhalált halnia. Emlékeztetett, hogy Battyhány Lajos katonaként kezdte pályafutását, majd politikus lett, és kormányfő. Kormányfői megbízatásának visszaadásakor azt mondta: a továbbiakban nem a politika és a jog erejével, hanem a fegyver erejével kívánja hazáját szolgálni – idézte fel a miniszter, aki szerint ez a kiállítás „soha jobbkor” nem valósulhatott volna meg.
Benkő Tibor hangsúlyozta: egy kiállítás eszmei értékét az adja, hogy a tárgyak ne csak a múltra emlékeztessenek, azok mögött az embert is látni kell. Arra is gondolni kell, hogy elődeink, őseink felruháztak minket azzal a felelősséggel, hogy az új nemzedékek lássák a tárgy mögött a szenvedést, a kínokat, amelyekben a magyarságnak, a magyar embereknek részük volt.
A több mint ezeréves magyar történelem mindig a magyar emberek elszántságáról, csatározásáról, harcáról szólt – idézte fel a miniszter. A politikus köszönetet mondott Máday Norbertnek – akinek gyűjteményéből a tárlat nyílt –, hogy gondoskodik arról, az új nemzedékek továbbvigyék azokat az eszméket, amelyek által „elkötelezett és elhivatott tagjai vagyunk ennek az országnak”.
A kiállított tárgyak, fegyverek, tartozékok, festmények mind arra utalnak, hogy Máday Norbert nemcsak tárgyakat gyűjt szenvedéllyel, hanem egy eszmeiséget is képvisel – mondta Benkő Tibor. A miniszter úgy fogalmazott:
Szüksége van az országnak ilyen emberekre. Szükség van olyanokra, akik ápolják a múltat, hogy az emberek értsék meg, kinek köszönheti Magyarország a jelenét, és kire számíthat a jövő építésében.”
Varga Benedek, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója elmondta: a most nyílt tárlaton korabeli festményeket, honvédportrékat, díszkardokat, valamint további olyan tárgyakat állítottak ki, amelyek bemutatják a szabadságharc korát.
A főigazgató kiemelte: a fegyverek gyűjtése a múlt nagyon fontos aspektusát reprezentálta és tette megérthetővé. A gyűjtők az egész társadalom számára végeztek, végeznek értékteremtő munkát, vannak, akik a megsemmisüléstől mentettek meg számos fegyvert. Máday Norbert olyan gyűjtő, aki hisz benne, hogy nemzeti történelmünk általa őrzött emlékei mindenki gazdagodását szolgálják.