Meghalt a liberális ikon: évtizedekre a republikánusoké lehet a legfelsőbb bíróság
2020.09.19. 12:00
Nagy port kavar és politikai vitákat generál Ruth Bader Ginsburg bíró halála – a hír megjelenése után kevesebb mint egy órával már arról találgatnak, ki foglalja majd el a helyét, és ami talán még érdekesebb, hogy mikor: az elnöki választások előtt vagy után.
Ginsburg az alkotmánybíróság legidősebb tagja volt, 1993-ban, a demokrata párti Bill Clinton elnök jelölésére választották a taláros testület második női tagjává.
Az elhunyt bírót a női jogok egyik élharcosaként és a liberálisok ikonjaként tartották számon az Egyesült Államok politikai és közéletében. Alkotmánybírói döntéseiben is csaknem mindig a liberális elvei szerint hozott döntést. Péntek éjjel az amerikai politikai élet személyiségei párthovatartozástól függetlenül méltatták őt.
Donald Trump elnök „nagyszerű asszonynak” nevezte, s azt mondta: szomorúsággal tölti el a halála. A minnesotai kampánykörúton lévő Trump a kíséretében lévő újságíróknak úgy fogalmazott: Ginsburgnak „kivételes élete volt”.
WATCH: Trump hears from a reporter that Justice Ginsburg has died.
„She just died? Wow. I didn't know that, you're telling me now for the first time.”
„She led an amazing life. What else can you say? She was an amazing woman...I'm sad to hear that.” pic.twitter.com/5Na3vHzP7f
— Yahoo News (@YahooNews) September 19, 2020
Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője szintén kifejezte részvétét, és közleményben szögezte le, hogy kész megszervezni a szenátusi szavazást Ginsburg utódjáról, amennyiben Trump elnök jelöli az új bírát.
„Ígéretet tettünk arra, hogy együtt dolgozunk Trump elnökkel, és támogatjuk programját, nevezetesen figyelemreméltó választásait a szövetségi bírói posztokra. Ígéretünket ezúttal is meg fogjuk tartani. Trump elnök jelöltjének joga lesz a szavazásra az Egyesült Államok szenátusában”
– írta közleményében McConnell.
A szenátus kisebbségben lévő demokrata párti csoportjának vezetője, Chuck Schumer ezt azonnal visszautasította a Twitteren,
Joe Biden, a demokraták elnökjelöltje a sajtónak küldött nyilatkozatában szintén így foglalt állást. „A választóknak meg kell választaniuk az elnököt és az elnöknek javasolnia kell egy bírát a szenátusnak” – írta. Obama is emellett kampányol, és persze Hillary Clinton is megszólalt az ügyben.
Donald Trump a napokban nyilvánosságra hozott egy olyan, 200 nevet tartalmazó listát, amelyen a lehetséges alkotmánybíró-jelölteket nevezte meg. A péntek éjjeli televíziós vitaműsorokban már azt latolgatták, hogy melyik bíró lehet az, akinek jelölését az elnök bejelenti.
Az amerikai közszolgálati rádió (NPR) arról számolt be, hogy Ruth Bader Ginsburg a halála előtti napokban unokájának diktált nyilatkozatában
Ez Twitteren azonban komoly vitát indított, ugyanis semmi beleszólása nincs – legalábbis a jog szerint -, hogy ki kövesse őt a székben. Ezt bíróként ő tudja a legjobban.
Korábban, 2016-os választások idején
amit pozíciójából adódóan nem tehetett volna meg. Persze azt mindig lehet tudni, melyik választott milyen politikai nézeteket vall, már csak abból is, ki az elnök, aki kinevezi, de a munkáját illetően pártatlannak kell maradnia, a jogot és csakis a jogot követve.
Ginsburg utódjának kérdése most kiemelkedően fontos, ugyanis egy republikánus kinevezettel megbillenne az eddig fenntartott nagyjábóli pártegyensúly a legfelsőbb bíróságban: a kilenctagú alkotmánybíróság testületében eddig öt konzervatív és négy liberális bíró foglalt helyet.
Egy Trump-jelölttel 6:3-ra változna az arány.
(Címkép: David Lammy Twitter, Kép: CNN/Getty Images)