A Google már kérdezni sem enged
2020.09.12. 09:00
2020-ban már nem csak a Google-t választhatjuk keresőfelületünknek, mert van egy tucat olyan kereső, aminek a hatékonysága felveszi a versenyt a keresőóriáséval, viszont nem manipulálja a találati adatokat politikai alapon, nem lopja az adatainkat, és nem fog minket két keresés után fejlődéslélektanilag profilozni.
A híresen béna Bing és az amerikai piacra optimalizált Yahoo helyett egy csomó olyan kisebb, tényleg jól működő keresőmotor is van, amit választhatunk:
- a legnépszerűbb a DuckDuckGo, ami azzal az üzenettel szakított ki egy nagy rést a piacon, hogy követ le és nem halászik tőled adatokat,
- egy másik jó választás lehet az Ecosia, ami a reklámbevételekből fákat ültet a Száhel-övezetben, ezzel küzdve egyszerre a globális felmelegedés és a migráció ellen,
- a harmadik pedig a Qwant, ami a nagyobbak közül az egyetlen teljesen európai fejlesztésű keresőmotor.
Én személy szerint mindhármat kipróbáltam, miután pár éve úgy döntöttem, hogy nem akarom a Google-t tovább hizlalni. Mindhárom tökéletesen vizsgázott, és végül a utóbbi mellett kötöttem ki. Azóta a Qwant az alapértelmezett keresőm, és nagyon ritkán van olyan, hogy valamiről nem találtok releváns adatot, és a Google-t kell használnom.
Hogy miért döntöttem úgy, hogy elhagyom a Google-t?
Azon kívül persze, hogy fizikailag és érzelmileg is lekövet, brutális cenzúrát létesít nagyjából az összes felületén, többet tud a családomról, mint én magam, nekem az volt az utolsó csepp a pohárban, mikor pár éve kiderült, hogy már a keresési eredményeket is manipulálja a Google.
Ha például beírod, hogy „boldog fehér pár”, vagy „amerikai fehér család”, akkor szinte kizárólag vegyes/színes bőrű párokat és családokat dobott ki:
A hatalmas közfelháborodás miatt az „algoritmus hibáját” – amit a többi kereső akkor sem követett el – azóta persze javították, de nem tudhatjuk, hogy milyen találatokba nyúlnak fentről bele hibázik még a MI-alapú független algoritmus.
Kivéve, ha olyan egyértelmű, mint a következő példa.
Joe Biden ina...
Az amerikai elnökjelölt esetében sok mindenről beszélnek az emberek, az egyre súlyosbodó öregkori szenilitásáról, vagy arról, hogyan fogdossa meg állandóan a közelébe kerülő gyerekeket.
Vagyis már kérdezni sem lehet a keresőóriástól. A elkezdjük beírni a keresőmezőbe, hogy „Joe Biden ki...” akkor négy keresőből három (Bing, Yahoo, DuckDuckGo) ezt úgy fejezi be, hogy „Joe Biden kids inappropriate touching” vagy „ Joe Biden kids rubbing legs” (vagyis „gyerekek illetlen fogdosása” vagy „gyerekek lábainak simogatása”), reflektálva arra, hogy mire keresnek rá leginkább az emberek.
A Google egy huszárvágással törölte ezeket a találatokat, és egyszerűen csak arra keres rá, hogy „Joe Biden gyerekek”.
Hasonló eredményre jutunk, hogyha azt kezdjük beírni a keresőbe, hogy „Joe Biden ina...”
A Bing, Yahoo, DuckDuckGo viszont olyanokat ajánl fel, mint az előbbi találatnál, még egy válogatás is készült abből, hogy a korábbi alelnök milyen „furcsán” viselkedik néha kisgyerekek közelében.
Az „inauguration” helyett a „inapproppriate” még akkor sem jut eszébe a Google-nek, hogyha tovább írjuk a szót, sőt, akkor sem, hogyha teljesen beírjuk.
Annak ellenére, hogy a világ összes keresőjén és videómegosztóján