Mi folyik itt Gödön?
2020.08.08. 14:19
Nincs nyugalom mostanában a Momentum háza táján, az utóbbi hónapokban ugyanis a párt gyakorlatilag válságból válságba kerül, vagy saját alapítóinak mérsékelten demokratikus kijelentései miatt (Kádár Barnabás), vagy saját polgármestereik, alpolgármestereik viselt dolgai (Göd, Kőbánya) miatt.
Most hogy emögött mennyiben áll a kormányzási impotencia, vagy az egyre élesebb konfliktus a fiatalodni akaró Demokratikus Koalíció – influenszerek Gyurcsánnyal, ifitáborok, Gyurcsány Insta-követőtábora – és a pozícióit a fiatalság körében egyre elkeseredettebben védő Momentum között, az nem egyértelmű, de az alábbi poszt alapján, amit a párt a blogjára töltött fel, kiderül, hogy lényegében a Momentum polgármesterének sikerült összebalhéznia több balliberális párttal is Göd esetében.
A sérelemlista hosszú, emiatt összefoglaljuk röviden, ki miért hülye a Momentum szerint. Kontextusba helyezve érdemes két dolgot megemlíteni:
- A Fidesz Gödön sajnos óriásit bukott októberben, ami viszont most előnyére vált, hiszen tökéletes állatorvosi lovává vált Göd az országnak, tökéletes példa arra, hogy milyen egy szivárvány-kétharmad: a város 12 képviselőjéből mindössze 4 kormánypárti, az ellenzéknek szó szerint kétharmada van a városban, így nehéz lenne a Fideszre kenni a város működésképtelenségét.
- Az egész helyzetnek a kiindulópontja, hogy a kormánypárt
az országba hozta a világ egyik leginnovatívabb cégét a Samsung személyében több ezer munkahelyet teremtveönös érdekből, önkényesen helyt adott a Samsung-gyár bővítésének, majd utána – mivel a gödi önkormányzat a beruházás megvalósulása után elkaszálta volna az egész projektet – még el is vette a várostól a bevételeket, és átruházta a megyére.
Ami a szavazókhoz eljutott a konfliktusból eddig:
A momentumos Balogh Csaba polgármester első sérelme az volt, hogy amikor dudás tüntetést szervezett a Samsung rémuralma ellen, akkor a DK-s Lőrincz László és az LMP-s Fülöp Zoltán arra nem ment el.
Ami a színfalak mögött történt:
A sérelem már rögtön januárban kezdődött néhány hónapnyi alakulás után.
A városban ugyanis két kulcspozíció van:
- az egyik felel a helyi sajtóért, amit tökéletesen fel lehet használni propagandacélokra, ez a Gödi Szolgáltató Zrt.,
- a másik pedig a Településellátó Szervezet, ami minden politikus álma: szerteágazó módon és ellenőrizhetetlenül áramlik ezen keresztül a város bevételének jelentős része.
Első ügyvezetője a bukott választást követően, ahogy az elvárható, le is mondott, meg is indult a sakkozás, hogy ki legyen az új jelölt. Januárban ez vezetett az első konfliktushoz, hiszen a pozícióra természetesen volt saját embere a DK-nak és a Momentumnak is.
A tarka képviselő-testület – minő meglepetés – Gyurcsányék mellé állt a kérdésben, és végül azt az agitprop pozíciót a Dunakesziben fekvő körzetét elbukó dr. Tóth Ágnes DK-s ügyvéd kapta meg.
Ahogy az lenni szokott annak rendje és módja szerint – és ezek most az ő szavaik, nem a mieink –, a cég százmilliós költségvetése körül kétes eredetű, „DK-hoz köthető dolgozók jelentek meg magas fizetéssel”, a keret rohamosan fogyóban volt, a
Hogy ez mennyiben igaz vagy sem, azt döntsék el a gödiek, tény, hogy a Momentum a pozícióra a saját emberét akarta ültetni, és a már megválasztott ügyvezetőt áprilisban a polgármester önkényesen leváltotta.
De talán ennél is fontosabb a Göd működésében kulcsszerepet játszó intézmény, a Településellátó Szervezet, mely az óvodáktól a termálstrandig minden könyvelésért felelős, nagyjából évi egymilliárd forinttal gazdálkodik. Ez az igazi pénzcsap, ráadásul szinte ellenőrizhetetlen, hogy honnan hova vándorolnak a pénzek.
Az új testület természetesen nem tudott konszenzusra jutni az új igazgató megválasztásában.
A polgármester itt önkényesen a saját emberét helyezte végül márciusban az élre, azonban ezt a képviselő-testület váltotta szinte azonnal le.
A helyzet innentől kezdett meredeken eszkalálódni, és itt került a sajtó fókuszába Göd: a polgármester és a két alpolgármester (LMP, DK) folyamatosan szapulták egymást, aminek a vége az lett, hogy Balogh Csaba polgármester az LMP-s Fülöp Zoltánt lemondatta azzal az ürüggyel, hogy az alpolgármester a Samsung-gyár köré elhelyezendő mérőállomásokkal kapcsolatos egyeztetést a céggel „hanyagul végezte el”, majd a DK-s Lőrincz László alpolgármestert azért váltotta le, mert úgy fizetett ki vállalkozókat, hogy azok nem teljesítették a szerződésben előírt kötelezettségeiket.
Erre válaszul a képviselő-testület jobbikos, LMP-s és DK-s tagjai Balogh Csabát akarták lemondatni, mire ő úgy reagált, hogy