Börtönbiznisz amcsi módra: a sittesek nem voksolhatnak
2020.07.17. 07:05
Az Egyesült Államok atlantai székhelyű kerületi fellebbviteli bírósága májusban döntött úgy, hogy
Több civil szervezet, köztük a Soros-hálózathoz tartozó Campaign Legal Center megtámadta a döntést, és a szövetségi legfelsőbb bírósághoz fordult. A washingtoni testület azonban csütörtökön jóváhagyta a fellebbviteli bíróság álláspontját. A három liberális bíró nemmel szavazott. Csütörtökön este még nem adtak ki írásbeli indoklást.
A Floridai Egyetem egyik politológusprofesszora, Paul Smith, aki a legfelsőbb bírósághoz forduló egyik civil szervezetnek, a Campaign Legal Centernek (Választási Jogi Központ) az alelnöke is, a Politico című lapnak úgy nyilatkozott:
mind az augusztusi előválasztásokon, mind a novemberi választásokon.
Elemzők szerint az alkotmánybírósági döntés a republikánusok, és személy szerint Ron DeSantis republikánus floridai kormányzó győzelme.
A 2018 őszi félidős választásokon Floridában a szavazócédulákon szerepelt a szavazati jog visszaállítása is bizonyos körülmények között. A floridaiak megszavazták ezt a törvénymódosítást. Később azonban a republikánus többségű floridai parlament olyan törvényt fogadott el, amely megköveteli, hogy a volt elítéltek rendezzék valamennyi – ügyvédi és bírósági – anyagi tartozásukat, mielőtt szavazásra regisztráltatják magukat.
Egy kerületi bíró idén májusban felfüggesztette e törvény hatályát, a republikánusok pedig – észlelve azt is, hogy
a fellebbviteli bírósághoz fordultak, amely nekik adott igazat, és felfüggesztette a regisztrációkat. Ezt a fellebbviteli bírósági döntést hagyta jóvá az alkotmánybíróság.
A héten a szövetségi főváros, Washington demokrata párti többségű önkormányzata is választási ügyben hozott döntést. A rendőrségi reformról sürgősséggel elfogadott helyi törvénybe ugyanis beiktatták, hogy
Ezzel egy 1955 óta érvényben lévő törvényt írtak felül.
Több tagállamban ezt a törvényt faji előítélettel is összefüggésbe hozzák. Az 50 tagállam közül csupán az északkeleti Maine államban és Vermontban nem tagadták meg soha a szavazati jogot az elítéltektől.