A meggyilkolt szaúdi ellenzéki újságíró családja megbocsát a tetteseknek
2020.05.22. 06:35
A Hasogdzsi család péntekre virradóra a meggyilkolt újságíró egyik fiának Twitter-oldalán tudatta ezt.
„Szent ramadánnak ezen az éjszakáján felidézzük azt, amit Isten mondott: ha egy ember megbocsát és megbékél, Allah jutalmazza meg. Ezért mi, Dzsamál Hasogdzsi mártír fiai bejelentjük, hogy megbocsátunk azoknak, akik megölték az apánkat, hogy a mindenható Isten megjutalmazzon” – írták.
Dzsamál Hasogdzsit 2018. október 2-án minden valószínűség szerint
A török titkosszolgálat felvételei szerint a Rijádból érkező csapat már az épületben várt a 60 éves újságíróra, akit szinte azonnal legyűrtek és megfojtottak, holttestét pedig feldarabolták és eltüntették.
Az isztambuli ügyészség szerint
A halálbrigád 18 tagjára súlyosbított életfogytiglani börtönbüntetést kért a török ügyészség vádiratában, Al-Aszírit és al-Kahtánit pedig szintén szabadságvesztéssel sújtanák. A vádirat szerint a gyanúsítottak kezdettől fogva egyetértettek abban és közösen el is határozták: ha Hasogdzsi ellenzi, hogy hazavigyék, végeznek vele.
A szaúdi királyi körökben bennfentesnek számító, de rendszerkritikus újságíró azért ment az isztambuli külképviseletre, hogy hivatalos dokumentumokat intézzen közelgő esküvője előtt. Akkori menyasszonya, a török állampolgárságú Hatice Cengiz, kint várakozott, de már nem látta kijönni az újságírót.
Az eset nemzetközi felzúdulást váltott ki. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a nyugati kormányok úgy vélik, hogy
Rijád kezdetben mindent tagadott, majd végül azt állította, hogy a gyilkosság a Hasogdzsi hazahurcolására küldött osztag tagjainak önkényes döntése volt, és az újságíró dulakodás közben halt meg. Rijádban tavaly januárban 11 ember ellen eljárás indult. Decemberben öt vádlottat halálra ítéltek, további háromra pedig 24 év börtönbüntetést róttak ki.
Szeptember végén Mohamed bin Szalmán koronaherceg még úgy fogalmazott: ő viseli a felelősséget Hasogdzsi meggyilkolásáért, mert az ő vezetése alatt történt a dolog, azt viszont továbbra is tagadta, hogy ő rendelte volna el a gyilkosságot.
Az ENSZ „független és pártatlan vizsgálatra” szólított fel az ügyben.