Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Operatív törzs: Ne lazításként értékeljük a hétfőtől életbe lépő szabályokat

Filipp Dávid

2020.05.01. 12:00

A budapestiek csak indokolt esetben hagyják el otthonaikat, a munkáltatók pedig igyekezzenek fenntartani az online munkavégzés lehetőségét – hangzott el az operatív törzs mai sajtótájékoztatóján.

A sajtótájékoztatót Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára kezdte, aki elmondta, hogy a járvány jelentős károkat okozott a gazdaságban, ezért hozták létre a gazdaságvédelmi akciótervet, amelynek az egyik első intézkedése a hiteltörlesztési moratórium volt.

Ismertetése szerint ez a lépés világszinten is egyedülálló, hiszen mindenkire vonatkozik, nem csak a bajba jutott adósokra. Elmondta azt is, hogy Magyarországon 2020. december 31-ig lesz érvényben a hiteltörlesztési moratórium, míg más országokban csak három hónapig tart.

Gion szerint ezzel 3600 milliárd forint marad a lakosságnál.

Beszélt arról is, hogy aki törleszteni kívánja hiteleit, az megteheti, ezt a banknál tudják jelezni. Kiemelte: a folyószámlahitel és kártyatartozásokra és ugyanúgy vonatkozik. Ha bárki törleszteni akar, és jelzi azt a bank felé, de végül meggondolja magát, ugyanúgy beléphet a hitelmoratóriumba. Ismertetése szerint ügyfelek 40 százaléka továbbra is törleszt.

Az államtitkár szerint tavaly 12 százalékos volt a lakosság megtakarítási rátája, ami a legmagasabb volt az Európai Unióban.

Müller Cecília, országos tiszti főorvos ismertette a mai adatokat. Mint mondta, ma 2865 fertőzött van Magyarországon, viszont 600 fölé emelkedett a gyógyultak száma. Az elhunytak száma nőtt, tegnap 11-en hunytak el, így 323 áldozatot szedett a járvány. Ma 983 fő van kórházban, náluk súlyosabban zajlik a betegség, 49-en vannak lélegeztetőgépen.

Ismertetése szerint nagy eredménynek tartják, hogy sikerült elkerülni a betegek számának hirtelen megnövekedését, ami ránehezedett volna az egészségügyre. Amennyiben ez bekövetkezne az egészségügyet sikerült erre felkészíteni.

Nem lehetünk nyugodtak, nem dőlhetünk hátra, készen állunk arra, hogy a fertőzéseket kontroll alatt tartsuk és akinek szüksége van ellátásra, az minden körülmények között hozzájusson ehhez

– mondta, hozzátéve: szeretnék a nagyszámú megbetegedést, ehhez mértékletességre és óvatosságra van szükség.

A tiszti főorvos arra kérte a budapestieket és Pest megyében lakókat, hogy csak indokolt esetben hagyják el otthonaikat, a vidékieket pedig arra kérte, hogy tartsák be a szabályokat.

Ne lazításként értékeljük a hétfőtől életbe lépő szabályokat

– hangsúlyozta.

Müller Cecília szerint fontos az arc eltakarása az üzletekben és tömegközlekedési eszközökön, illetve tartani kell a másfél méteres távolságot. Elmondta, hogy hétfőn nagyobb laboratóriumi vizsgálatok indulnak, ez pedig folyamatos jelzés lesz arra, milyen mértékben lehet előrehaladni a lazításokban.

A tiszti főorvos szólt a tatabányai kórházról is. Kiemelte: a zárlat meglépése szükséges volt, de a betegek ellátása folyamatos és biztosított. Újságírói kérdésre elmondta, hogy a tatabányai kórházban jelenleg is folyik a tesztelés, a kórház minden alkalmazottját – tehát nem csak az egészségügyi személyzetet, hanem a műszakiakat is – tesztelni fogják koronavírusra, megérkeztek a tesztek az intézménybe

Müller Cecília arra kérte a munkáltatókat, hogy tartsák fent az online munkavégzés lehetőségét. Amennyiben ez nem lehetséges azt tanácsolja:

  • csak egészséges ember vegye fel a munkát,
  • fertőtlenítsék a munkahelyet, takarítsanak gyakran,
  • tartsák az emberek a másfél méteres távolságot, az étkezőkben, dohányzókban limitálják az ott tartózkodók számát,
  • a belépési pontoknál helyezzenek ki fertőtlenítő eszközöket, amit a munkavállalók használni tudnak,
  • ahol lehet szellőztessenek,
  • a klímaberendezéseket tartsák tisztán,
  • értekezleteket, rendezvényeket ne tartsanak, online szervezzék meg ezeket,
  • a munkahelyi menzákon kesztyűben adják ki az ételt, sokat fertőtlenítsék kezeiket és a tálcákat.

Kiss Róbert, rendőr alezredes közölte, hogy az elmúlt 24 órában 751 hatósági házi karantént rendeltek el, 10 384-re nőtt így a számuk. Szabályszegést 32 esetben tapasztaltak. 1051 rendőrségi eljárás volt az elmúlt nap a kijárási korlátozások megszegése miatt, így 40 669-re nőtt az összszámuk. 83 esetben rémhírterjesztés esetében léptek fel. 59 gyanúsítottat hallgattak ki.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére