Józan, paraszti észt!
2020.04.22. 20:22
Elmondom, mi idegesít leginkább a haladó világban. A józan, paraszti ész hiánya.
Emberek sokaságának van már elege a kifordult értékrendből. Látják sokan, hogy ez így tovább már nem mehet.
Ám a haladás ártó, beteges hatásait is haladással közelítik meg, s vérbeli modernista elvek alapján utasítják el: Ideológiai alapon.
A paraszti észt elő, könyörgöm, a józan paraszti észt!
A régi ember tudta, hogyha esik az eső, eresz alá áll. Ha este sötét van, hát meggyújtjuk a gyertyát. De legegyszerűbb talán, elmenni, aludni. Hisz fent, a Teremtő minden bizonnyal azért oltotta el számunkra a fényt. És sötétben mászkálni amúgy is veszélyesebb, mint nappal, világosban. Nekimész valaminek, vagy hátulról fejbe vág a sikátorban egy gyanús illető.
De a haladó ember azt hiszi, a modern, tudományhívő elitista ködevést hatástalanítani lehet modern, elitista tudományellenes ködevéssel.
Na, ezt elmagyarázom!
Ha egy készítményt azzal hirdetnek – márpedig gyakran teszik –, hogy „természetes alapanyagokból” áll, az hasonlít ahhoz, mint amikor egy filmet azzal akarnak eladni, hogy 3D-s. Milyen film az, aminek ez az egyetlen erénye? Nem azt mondják, hogy izgalmas, lenyűgöző, páratlan operatőri munka, kiváló színészgárda, sőt még azt sem hogy a „világhírű bestseller alapján készült”, ami ugyanúgy lehet bóvli, de arról tudjuk, hogy másoknak már tetszett, talán a film is jó lesz. De amikor csak annyit mondanak az előzetes végén, hogy „májustól 3D-ben a mozikban”, akkor már lehet tudni, hogy az egy nagy nulla.
A 3D csak technikai kérdés, önmagában ettől nem lesz se jobb, se rosszabb egy film. (Mint ahogy egy fekete-fehér film se nem jobb önmagában, se nem rosszabb.)
Nos, ugyanez a helyzet az ún. természetes hatóanyagokkal is. Kizárólag technikai kérdés, hogy valamit növényekből állítunk elő vagy pedig lombikban szintetizáljuk.
A citromból nyert C-vitamin és a lombikban előállított C-vitamin semmiben nem különbözik egymástól, képlete, vegyjele, hatása egy és ugyanaz, gyakorlatilag megkülönböztethetetlen. Szemfényvesztés az egész.
Egy idő óta izgatottan és fokozódó érdeklődéssel kutatom a tudományban hívők és a természetes alapanyagokban hívők harcát a sajtó és a net világában. És mindeközben érdekes kettősségre bukkantam.
A tudomány, a haladás hívei – általában – baloldali vagy liberális kötődésűek. A haladást (tudományt) elutasítók pedig általában jobboldaliak. (Itt most a kisemberről, az átlagemberről, a mezei Facebook-kommentelőről beszélek természetesen.) Ám a „varázs” iránti mohó szomj, a józan paraszti ész hiánya, az mindkettőben ott van.
Ha a tudományról van szó, akkor a haladás híve rettenetesen antidemokratikus. Nem számít, hogy mit gondolnak a laikusok, mert azok a jelenségeket nem tudják úgy értelmezni, mint a szakértők, vagyis az emberek nem egyenlők! A tömeg neve hallgass!
Amiket a bizonyításról, a racionalitásról és egyes személyek alkalmasságáról vagy alkalmatlanságáról mondanak, azok tökéletesen megállnák a helyüket egy hazai etnikumokról szóló szélsőjobboldali értekezésben is. Csak valamiért annál a témánál – értsd: tömeg, etnikumok – a racionalitás kikapcsol, bejön az egyenlőségmánia, az irracionalitás, bizonyítatlan (vagy inkább többszörösen cáfolt) állításokban való hit, félrebeszélés, személyeskedés, kivételre hivatkozás stb.
A haladás híve, ha természettudományról van szó, akkor kőjobboldali elveket vall, de ha társadalomról, közösségről, akkor meg álmokban, feltételezésben, ábrándokban, bizonyítatlan és bizonyíthatatlan ideákban hisz. A csodában.
Úgy viselkedik, mint egy sámánszekta tagja, aki ráadásul még a bio, vegán és paleolit táplálkozás híve is.
Az úgynevezett szakrális, spirituális, metafizikus – a sort lehetne folytatni – hívő, meg a társadalmi kérdésekben racionális. Világosan látja a tömeg, az egyenlőség, a választójog, az eltérő kultúrák szerepét és helyét, józan a multikulturalizmus, és a szabadságeszme kérdéskörével kapcsolatban, de „valós táplálékot” fogyaszt – persze világnézeti alapokon. Harcol a gyógyszerlobbi ellen, és mágnesesen strukturált vizet iszik, ami még ráadásul deutériumszegény is!
Egy palack ára hatezer forint – ami nem is csoda, hisz az ilyesmit meg kell fizetni.
Ilyen alapon mondhatnák azt, hogy ezt a vizet megáldotta a törzs varázslója. Semmi különbség. Csak ez le van öntve áltudományos maszlaggal. A recept amúgy egyszerű. Rakj bele olyan szavakat, hogy ion, elektromágneses sugárzás, egy híres és halott tudós neve – hogy ne tudjon védekezni – és kész.
És jól is hangzik, mert a varázsló csak azt mondaná, hogy grr zzz humba-homba! És azért Szent-Györgyi Albert nagyobb húzónév. Bár az is igaz, hogy csak itt, Magyarországon. A pápuák közt nem. Ott a Szuk-szuk főnök a nagyobb név. Bár azt hiszem, a pápuák nem vennének lúgosított mágneses vizet.
És az a durva, hogy ezt veszik az emberek! Mert az emberek hinni akarnak. Lehet okostelefon, mikrohullámú sütő és internet, az embereknek kell valami, ami felettük áll, amit nem értenek. Épp ezért, ha egy hatóság megbüntet egy ilyen kuruzsló céget, akkor a hívők kiállnak mellette. Mert hinni akarnak és védik a hitüket.
Ez rendben is van!
De higgyenek a Teremtőben! Vagy – bánom is én – a szeretet erejében! De ne a magas rezgésszámú mágneses vízben!