Operatív Törzs: 31 kórház dolgozói kapnak ma védőeszközöket
2020.04.03. 12:24
Öt személyt veszítettünk el az elmúlt 24 órában, olyan
80 év feletti idős embereket, akik sokféle, jellemzően szív- és érrendszeri, rosszindulatú megbetegedésben vagy cukorbetegségben szenvedtek
– tájékoztatott Müller Cecília országos tisztifőorvos, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy
ezért a fiatalabb korban előforduló I-es típusú diabéteszben szenvedőknek is különös védelemre van szükségük.
Újságírói kérdésre válaszolva Müller Cecília azt is leszögezte, hogy
de arról is beszélt, hogy nem igazak azok a híresztelések, miszerint hazánkban magas a halálozási arány.
Több év adatait néztem át, amiből kiderül, hogy ebben az időszakban épphogy alacsonyabb a halálozási arány, mint máskor
– jelentette ki az országos tisztifőorvos.
Ugyanakkor
A szakember leszögezte: a kijelölt laborok 0-24-ben végzik a tesztelést, 17 769 mintát vizsgáltak meg eddig.
Még a csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk, noha napról napra nő a szám, egyenletesen oszlik meg országszerte a fertőződöttség aránya.
A nagyvárosokban fordul elő gyakrabban, de valamennyi megyében van beteg vagy fertőzött – szögezte le Müller Cecília, aki hangsúlyozta azt is:
„Maradjunk otthon, csak elengedhetetlenül fontos esetben menjünk el, és vigyázzunk a sérülékeny csoportokra, ez az egyetlen fegyver, amivel lassíthatjuk a járvány terjedését.”
Hozzátette: ezzel meg is hosszabbítjuk a járvány időszakát, de
Ebben leginkább a lakosság fegyelmezett magatartása segít.
A szakember igyekezett eloszlatni a tévhiteket is: a kézszárítók nem pusztítják el a koronavírust, az alapos langyos vizes kézmosás a legjobb, mert lesodorja a vírust a bőrről, de fontos a kéz letörlése is, mert a vizes közeg segíti a vírus terjedését. Ugyancsak nem csodaszer az UV-lámpa alkalmazása sem, nagyon igénybe veszi a bőrt, ugyanakkor fertőzésnek kitett tárgyak fertőtlenítésére alkalmas lehet. Müller Cecília szerint ugyanígy ellenjavallt az egész testet érő klóros, alkoholos permetezés is, mert irritálja a nyálkahártyát.
A szakember elmondta, mivel vírusról van szó, az antibiotikumok szedése sem hatékony, azokat
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy
a járvány idején.
„62 szakmai kollégium készítette el azoknak a beavatkozásoknak a listáját, ami nem halasztható, ezeket most is el kell végezni. Maguk a páciensek ne mondják le a vizsgálatokat, döntse el az orvos, hogy mi az, amit halasztani szükséges.”
Sokan a tévhitek miatt elhagyják gyógyszereiket, ezt se tegyék, csak az orvossal konzultálva.
Az országos tisztifőorvos beszámolt róla, hogy a járványügyi védekezésben a védőnői szolgálat munkatársaitól is elvárják, hogy minél kevesebb kontaktust létesítsenek, de az ő munkájuk ettől még folyamatos. Az életkorhoz kötődő védőoltások beadásánál is fontos, hogy a gyermeket a szülők tanácsadásra vigyék, ahol nem lehet jelen beteg gyermek, tartsák be szigorúan az időpontokat, egy anya és egy gyermek legyen jelen a rendelőkben.
A tisztifőorvos örömmel jelentette be, hogy
egyben megköszönte a 65 év alatti háziorvosok segítségét is, akik a veszélyeztetett korcsoportba tartozó idősebb kollégákat helyettesítik. Ugyanakkor leszögezte: jól működik a telefonos konzultáció, amiből az idősebb orvosok is kiveszik a részüket.
Így lehet tehermentesíteni a járványügyi védekezést a magasabb szintű ellátórendszerben. (...) Együtt gondolkodva fogjuk tudni legyőzni a járványt.
Az operatív törzs másik tagja, Kiss Róbert alezredes is megerősítette, hogy
Ma 31 kórház kapja meg az egyéni védőeszközöket, (...) de a közbiztonsági területen dolgozó rendőrök, katonák is megkapják az érkezett maszkokat, overallokat kesztyűket
– szögezte le a rendőr alezredes, aki azt is bejelentette: ma és holnap is újabb nagy szállítmány érkezik ezekből a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre.
A szakember elmondta, hogy kissé
eddig 82 627 ellenőrzést végeztek, egyre több a szabálysértés: 564 esetben tettek feljelentést, 49 személyt figyelmeztettek és 231 helyszíni bírságot szabtak ki. De ugyanez a helyzet a kijárási korlátozás ellenőrzése területén is: egyre többen szegik meg a szabályokat, 2044 szabálysértési intézkedés történt, amelyből 459 esetben kellett szabálysértési feljelentést tenni a rendőröknek.
Sőt: a járványhelyzettel kapcsolatos szabályszegések már a büntetőjogi kategóriát is kimerítik. Már
különböző személyekkel szemben.