Operatív Törzs: gyermeknél és fiatalnál is diagnosztizálták már a fertőzést
2020.03.30. 12:18
Életek múlnak majd azon, hogy a kórházaktól származó adatok pontosak legyenek a szükséges eszközökről,
hogy azokat a megfelelő helyekre sikerüljön eljuttatni. Ezért
akik orvosszakmai kérdésékben nem hozhatnak döntést, feladatuk a védekezéshez szükséges eszközök, készletek biztosítása – jelentette be az Operatív Törzs hétfői napi tájékoztatóján Halmosi Zsolt, az országos rendőrfőkapitány rendészeti helyettese, aki azt is közölte: a kórházparancsnokok felelősek járványügyi szabályok maradéktalan betartatásáért is.
Müller Cecília országos tisztifőorvos arról számolt be, hogy hazánkban
de továbbra is az időskorúakat, a krónikus betegségekben szenvedőket veszélyezteti leginkább a járvány. Az elmúlt 24 órában a vírusfertőzés következtében elhunyt két személy is 90 év feletti volt.
A szakember közölte: még
az ország egész területen egyenletesen eloszlik a fertőzés, nincsenek gócpontok, a kijárási korlátozások meghozták a hozzájuk fűzött reményt. Ugyanakkor megugrott a mintavételek száma: eddig több mint 13 ezer laborvizsgálatot végeztek.
Müller Cecília megköszönte az együttműködést, mert a szociális érintkezések csökkentésével
„Ha mindenki betartja a szabályokat, a másfél méteres szociális távolságot, nagy valószínűséggel nem adjuk át másnak a fertőzés. Ami azért fontos, mert egy fertőzött 2-3 másikat fertőzhet meg.”
A szakember arra is figyelmeztetett, hogy
a tesztelés hamis biztonságérzetet adhat, mert sokféle teszt kering a világban, jó részük bevizsgálatlan, ezek korlátozottan alkalmasak a diagnosztizálásra.
„Az Nemzeti Népegészségügyi Központban és a kiemelt laborokban a vírus kimutatására alkalmas vizsgálatot alkalmaznak, amelyek a garat és orr nyálkahártyájából vett mintákon mutatják ki a kórokozók jelenlétét, de ez nem alkalmas prognózisra, nem lehet megmondani a betegség kórlefolyását. A másik fajta teszt még bizonytalanabb: egy fertőződött, vagy gyógyult személy véréből ki lehet mutatni az ellenanyagot, ha a szervezet már védekezik. De a teszt nem gátolja a vírus terjedését.”
A tesztelés elvégzése orvosszakmai kérdés
– figyelmeztetett Müller Cecília.
„Ha valakinek panasza van, vagy fertőzöttel érintkezett, és tüneteket észlel, akkor hívja fel a háziorvosát, ő a mentőszolgálattal együtt, esetleges infektológiai konzíliumon állapítja meg, hogy gyanús-e az eset” – szögezte le a szakember.
Az Operatív Törzs ügyeleti központjának munkatársa, Kiss Róbert alezredes elmondta:
Magyarország csatlakozik az Európai Unió polgári védelmi kezdeményezéséhez, amely arra szolgál, hogy a tagállamokban felhalmozódó, a védekezéshez szükséges eszközöket elossza a tagállamok között, így ebből Magyarország is igényelhessen.
A rendőrök megkezdték Magyarországon a szombattól elrendelt kijárási korlátozás szabályai betartásának ellenőrzését, Kiss Róbert szerint a magyarok többsége megértette a szabályokat, de így is akadtak renitensek, országszerte 739 esetben intézkedtek a rendőrök: 660 személyt figyelmeztettek, 15 helyszíni bírságot szabtak ki és 79 esetben tettek szabálysértési feljelentést. Ugyanígy folytatják az eddig 9047 esetben elrendelt hatósági karantén szabályainak betartatását is, 57 ezer ellenőrzést hajtottak végre: 163 szabálysértési feljelentést tettek, 97 helyszíni bírságot szabtak ki és 14 embert figyelmeztettek.