Spanyolországban megbukott Gyurcsányék egészségügyi terve
2020.03.28. 09:25
Mint ismert, 2006 után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és akkori pártja, az MSZP több biztosítós modellt akart bevezetni a magyar egészségügyben, az állami egészségüggyel szemben a magánegészségügyet támogatták volna.
Szerencsére a tervüket végül nem tudták megvalósítani. S hogy miért szerencsére? Elég megnézni a koronavírus-járvány okozta pusztításokat Spanyolországban, ahol egy hasonló struktúra alapján működik az egészségügy.
A mediterrán államban már 65 719 koronavírusos betegről tudni, a halálos áldozatok száma pedig 5138. Spanyolországban rendkívül magas – több mint 9400 – a koronavírussal diagnosztizált egészségügyi dolgozók száma, éppen ezért a kormány elbocsátási tilalmat rendelt el a járvány idejére.
A fertőzésnek két nagy gócpontja van: Madrid tartomány és Katalónia. A betegek ellátása ebben a két tartományban az országos átlagnál is jobban terheli az egészségügyet.
Spanyolországban a járvány elején bezártak a magánkórházak, a tulajdonuk részét képező lélegeztetőgépek pedig kihasználatlanul porosodnak.
A szerteágazó egészségügyi modell miatt a spanyol kormány nem is tudja, hogy pontosan hány ilyen eszköz van az országban, a becslések 1500 és 3000 közé teszik a kihasználatlan lélegeztetőgépek számát.
Miközben többek között állatorvosi és szépészeti klinikákon „pihennek” az életmentő szerkezetek, addig van olyan spanyol város, ahol háromszor annyi súlyos beteg van, mint használatban lévő lélegeztetőgép.
A spanyol kormány talán kicsit későn, de felismerte a Gyurcsány-féle egészségügyi modell buktatóit, már dolgoznak egy olyan törvénytervezeten, amely felszólítaná a magánkórházakat, hogy adják át a lélegeztetőgépeket.
(El País nyomán)