Operatív törzs: Minden állampolgár tehet azért, hogy minél később kerüljünk a tömeges megbetegedések fázisába
2020.03.20. 15:29
Dr. Müller Cecília, országos tisztifőorvos tájékoztatása szerint 85 főre emelkedett a betegek száma, ami egy 12 fős többletet jelent az elmúlt napokhoz képest. Hozzátette: két ember elhunyt a betegség miatt. A két új halott egy 68 éves és egy 74 éves férfi. Ők más krónikus betegségekben is szenvedtek.
Müller hangsúlyozta: vannak olyan kockázati csoportok, akik súlyosan reagálnak a megbetegedésre, ezért azt kérte, hogy a 65 évnél idősebbek maradjanak otthon. Ezek a szabályok a fiatalokra is érvényesek abban az esetben, ha más krónikus betegségben is szenvednek már. A fialok könnyen túl lesznek rajta, de ők azok, akik könnyen hazavihetik a vírust az időseknek. Önmagában az, hogy valaki idősebb, egy jelentős kockázati tényező.
Aki csak teheti, tartson távolságot másoktól és maradjon otthon
– mondta.
Ez a külföldről hazatérőkre is vonatkozik. A hatósági házi karanténról elmondta, ha valaki beteg, vagy a közvetlen kontaktusuk az, akkor kötelező otthon maradni. A járványügyi vizsgálatot követően születik meg ez a döntés.
Elmondta, minden állampolgár tehet azért, hogy a jelenleg csoportosan zajló megbetegedések minél később kerüljenek a tömeges megbetegedések fázisába.
A fiatalok ne bulizzanak, a külföldről érkezők önkéntesen különítsék el magukat, a munkavállalók a home office-t alkalmazzák, a nyugdíjasok pedig maradjanak otthon
– jelentette ki.
Müller Cecília továbbá arról is beszélt, hogy 7 ember meggyógyult, így elhagyhatta a kórházat. Köztük 5 iráni, kettő pedig magyar.
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta, hogy továbbra is hatályban vannak azok a rendelkezések, amelyekkel lassítani akarják a koronavírus terjedését. Jelentős fennakadások nincsenek a határokon a teherforgalomban. A csanádpalotai 25 kilométeres kamionsorról azt mondta, hogy mindent megtesznek a kamionosok egészsége érdekében. A Liszt Ferenc repülőtéren 42 fő várakozik.
A hatósági házi karanténról azt mondta, 3506 ember van így elkülönítve, 13 ezer ellenőrzést hajtottak végre, 69 esetben pedig szabálytalanságot állapították meg, míg 58 esetben szabálysértési feljelentést is tettek.
Hiába a megfeszített munka, ha vírushordozók nem tartják be a szabályokat
– jelentette ki.
Sokan hasznot próbálnak húzni a helyzetből. Egy nő az ÁNTSZ munkatársának adta ki magát, azt állította, hogy koronavírus elleni szert tud kínálni, jelenleg őrizetben van, indítványozták a letartóztatását.
A járvány miatt a rendőrség a mai napig 47 eljárást indított, 22 gyanúsítottak hallgattak ki.
A megyei védelmi bizottságok is elkezdték a működésüket.
Roszin Romulusz dandártábornok elmondta, hogy a honvédség legfontosabb feladata az emberek védelme. Ismertetése szerint a honvédség 71 vállalatnál jelent meg, hogy segítsék a biztonságos ellátást. Szólt arról is, hogy több városban működik katonai járőrszolgálat. Céljuk, hogy fokozzák a biztonságérzetet. A határvédelemről azt mondta, hogy szombattól újabb 100 fő támogatja majd a Belügyminisztérium munkáját.