Döntött a kormány: az év végéig senkinek sem kell hiteltörlesztőt fizetnie
2020.03.18. 16:06
Több százezer ember próbálta egyszerre nézni Orbán Viktor miniszterelnök élő bejelentkezését a Facebook-oldalán, ezért a videó folyamatosan akadozott, majd végleg le is fagyott. Az utolsó nézettségi adat több mint 250 ezer volt, mielőtt a felvétel végleg megszakadt.
A videó végül felkerült a kormányfő oldalára, amelyből kiderült: Orbán Viktor a kormányülés szünetében jelentkezett be.
Tájékoztatása szerint a veszélyhelyzet kihirdetése óta eltelt hét napban megszervezték Magyarország kollektív védekezését. A járványügyi tájékoztatás a jövőben is folytatódni fog, a járványügyi szakemberek 24 órában dolgoznak, döntenek és tájékozódnak.
Orbán Viktor szerint most már gazdasági döntéseket is hoznak a jövőben. Elmondása szerint a világjárvány nemcsak az egészséget veszélyezteti, hanem a munkahelyeket is. A gazdaság újraindítása érdekében számos új döntésre van szükség.
Orbán Viktor új döntéseket jelentett be:
- A magánszemélyek és vállalkozások mai napig megkötött hiteleinek tőke- és kamatfizetési kötelezettségét az év végéig felfüggesztik.
- A rövid lejáratú vállalkozási hitelek július 30-ig meghosszabbításra kerülnek.
- A holnaptól felvett új fogyasztási hitelek THM-jét a jegybanki alapkamat plusz 5 százalékában maximalizálják.
Orbán Viktor elmondta, hogy a gazdaság néhány szektora már most súlyos gondokkal küzd, ilyen a turizmus, a vendéglátás, a szórakoztatóipar, a sport és a kulturális szolgáltatások, valamint a személyszállítás is.
Ezekben a szektorokban a munkáltatók járulékfizetési kötelezettségét teljesen elengedjük, a munkavállalók járulékát jelentősen csökkentjük, nyugdíjjárulékot nem kell fizetniük, és az egészségbiztosítás díja a törvényi minimumra csökken június 30-ig
– közölte.
Hozzátette, a kata szerint adózó taxisok átalányadó-fizetési kötelezettségét elengedik. Ezekben az ágazatokban a helységbérleti szerződéseket nem lehet felmondani, a bérleti díjat pedig nem lehet felemelni. Június 30-ig a turizmusfejlesztési hozzájárulást is elengedik. Továbbá a munkavállalási szabályokat is rugalmasabbá teszik.
A cél az, hogy a munkaadók és a munkavállalók könnyebben meg tudjanak egyezni egymással
– közölte.