Brit sportoló: „Ha Tokióban a tömeges részvétel nagy kockázattal jár, senki nem fog odamenni”
2020.03.16. 13:40
Mindenesetre egyre-másra jelennek meg a nyilatkozatok, amelyek a tokiói olimpia elhalasztását sürgetik. Beszélt erről Trump, beszéltek már erről a japánok is, most pedig brit atléták kérik arra NOB-ot, hogy ejtse az olimpiát.A koronavírus-járvány lassan a sportvilág utolsó, még álló bástyáját is lerombolja.
A britek középtávfutója, Guy Learmonth a Guardian című lapnak a következőket nyilatkozta: „Fogalmunk sincs, hogy a jelenleg kezdődő járványnak mi lesz a vége, ebben az ügyben senki sem tud semmit mondani. Természetes, hogy a NOB és az egész világ sikeres olimpiát akar. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, mindenképpen el kell halasztani az eseményt. A hatóságok közül most egy sem tudja garantálni a biztonságos megrendezést. Hiába mondta a japán miniszterelnök, hogy semmi gond nem lesz az olimpiarendezéssel, mi ezt nem így gondoljuk. Reálisnak kell lenni. Ha a brit kormány azt mondja, hogy a járvány tetőzése májusra-júniusra várható, akkor nem hiszem, hogy értelme volna az olimpiai rendezésről beszélni. Nagyon örülnék, ha az olimpiát őszre halasztanák, vagy inkább 2021-re vagy 2022-re” – fejtette ki Guy Learmonth.
A férfi 4x400-as váltóval olimpiai bronzérmes Martyn Rooney azt mondta: bármennyire is fájdalmas tudomásul venni a történteket, a sportolók meg fogják érteni, hogy most nem az olimpia a legfontosabb dolog a világon. „Ha Tokióban a tömeges részvétel nagy kockázattal jár, senki nem fog odamenni” – jelentette ki Rooney.
A brit sportolók egyelőre zárt kapukat döngetnek, mert mind a japán kormány, mind az olimpia szervezőbizottsága, mind pedig Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke görcsösen ragaszkodik ahhoz, hogy a tokiói játékokat az eredeti időpontban, azaz 2020. július 24. és augusztus 9. között fogják megrendezni.
Pedig valamivel több mint 4 hónappal az olimpia kezdete előtt számos sportág kvalifikációs versenyei nemhogy nem zárultak le, de még el sem kezdődtek. Sokat elhalasztottak, megrendezésük bizonytalan.
A halasztások, az áthelyezések szinte szétverik a sportnaptárt, szinte mindegy is mikorra csúsztatnák az olimpiát. Amikor 1964-ben Tokió először rendezett olimpiát, akkor október 10-24. között találkoztak a világ legjobb sportolói. Az őszi rendezés azért nem jelentett gondot, mert a világ sportja akkor teljesen másképpen nézett ki, mint most. 2020-ban fel sem merülhetett az őszi olimpia, mert az szétverte volna a sportágak – különösen a labdajátékok – klubeseményeit, szembement volna a világ legnagyobb sportüzletével, a Premier League-gel. Meg sok minden mással is.
Az olimpia teljes törlése még fájdalmas dolog lenne, biztosak lehetünk abban, hogy ez az, amiről a NOB hallani sem akar. Ebben az esetben ugyanis a játékok fő televíziós jogtulajdonosának számító NBC, az Európa területére 2018-2024 között jogot szerzett Discovery olyan számlát nyújtana be, amely alapjaiban rengetné meg az IOC-t. Tokióról nem is beszélve. A törlést tehát mindenképpen szeretné elkerülni az a NOB, amely láthatóan nem tud mit kezdeni a kialakult helyzettel.
Elhalasztanák az Eb-t az olaszok
A koronavírus-járvány miatt a nyári Európa-bajnokság halasztását kéri az Európai Labdarúgó Szövetségtől (UEFA) az olasz szövetség (FIGC), abban a reményben, hogy így be tudják fejezni a jelenleg szünetelő bajnoki idényt. Megpróbáljuk befejezni a bajnokságot, ez lenne sportszerű és korrekt a klubok rengeteg befektetése és áldozata után – jelentette be vasárnap Gabriele Gravina, a FIGC elnöke.