Mégis van remény...
2020.03.10. 14:33
A 4-es villamos nem arra való, hogy a költő ihletet merítsen belőle.
Egy postakocsi az már mindjárt más! Ott a gondolat szárnyal. Ott a szellem éteri magasságokba emelkedik, s új, ismeretlen ösvényekre hág. Ott a hangulat szinte táptalaja a költészetnek.
Lovak patái a nedves macskakövön, budai szépasszonyok ernyővel kezükben, szűk sikátorok, álmos, ódon, elfeledett, tán sosem volt felvidéki városok falai közt, hol különös foglalkozást űző, rejtélyes öregurak indulnak nap, mint nap...
– Jegyeket, bérleteket kérem ellenőrzésre felmutatni! – így egy érces hang.
Felrezzenek. A közlendő tudniillik fájdalmasan érint. Bánt. Rosszulesik.
Az ember itt most fennkölt stíl, a honnan, s hová, s akkor jön Karácsony és belerondít.
E mondatban minden benne van, mitől korunk utálatos.
Bérlet! Hah! Minő alpári tónus. Minő pitiáner földhözragadtság! Minő méricskélése az anyagi lét kicsinyes ostobaságainak. Hogy lenne már jegyem? A költő jegy nélkül utazik. A költő a Pegazus szárnyain suhan, s ott nem kérnek bilétát.
Jól van, hát bevallom, otthon maradt.
Mert a költő, ha kimozdul, ha megnézi, hogy élnek az emberek, ha mosolyuk, kacagásuk, esetleg könnyeiket vagy ökölrázásukat megy szemlélni, s a tapasztalatból, az élményből majd mondatok születnek, novella, vers, egyszóval írás, akkor erre nem figyel.
Paraplé megvan, Cholnoky-kötet megvan, zsebóra a zsebben, némi aprópénz, hogy ha az író megéhezik, pár falattal csillapítsa éhét – s indulás!
Ez jár a költő fejében, ki Krúdy, Lovik és Sipulusz nyomdokain halad.
Na, de bérlet? Az ilyenre ki figyel?
Érzem, e mélység túlmutat a kor pribékjének szellemi horizontján. Így – a konfliktust kerülendő – orcámon felhős mélabúval a legtávolabb eső ajtó felé somfordálok, egy olyan ember arckifejezését öltve magamra, kinek természetesen ott lapul kabátzsebében a bérlet, csupán azért kel fel helyéről, s változtat sürgősen helyet, mert valami hirtelen megragadta a figyelmét, s abból a szögből jobban látszik az a bizarr, kissé mikszáthos hangulatú régi házsor, vagy a fák haldokló ágai közt bevillanó napfény.
Mindenesetre ezt a benyomást óhajtom kelteni az esetleges szemlélőben, de nem tartom kizártnak, hogy sajátos mozgáskultúrámat szemrevételezve a szakember nyomban így kiált föl:
– Hohó! Annak ott kérem nincsen jegye! Azaz ember ott bliccel!
Ámde hiába minden trükk és fortély. Döngő léptek, s egy erős kéz a vállamon:
– Jegyeket, bérleteket kérem felmutatni!
Némán rázom a fejem, mint holmi walesi bárd.
Ő erre végigmér. Hosszan, kutatón.
- Nem Pozsonyi Ádám? – néz rám szúrós szemmel.
Felsóhajtok.
– Sajnos – legyintek fájón, felhős mélabúval, ahogy az egy költőhöz illik.
- Nagy rajongója vagyok – szól, s szeme felcsillan. – Elnézést, hogy zavartam. További kellemes utat!
Tán mégis van remény – nézek még utána. – Mégsem bolond az, ki poétának megy Magyarországon. Vagy legalábbis nem teljesen.
…S a lovak patái új erőre kapva kopogtak a régi, kopott kövezeten, s a rejtélyes öregurak elégedett sóhajjal dőltek hátra a fiáker ülésén, majd előhalászták pipájukat, s pöfékelni kezdtek.