Külföldi momentumok
2020.01.11. 16:00
2017 elején robbant be a közéletbe a Momentum olimpia-ellenes NOlimpia kampányával. A céljuk már akkor egyértelmű volt: megfúrni a 2024-es budapesti olimpiát. Sikerrel jártak, a rendezést végül Párizs kapta. Nem sokkal ezt követően Emmanuel Macron felesége Párizsban fogadta az akkor még egyesületi státuszban működő Momentumot. Már ezen tények ismeretében is könnyedén kijelenthetnénk, hogy Fekete-Győr Andrásék akciója senki másnak nem kedvezett csak Franciaországnak.
A Momentum aztán szépen cseperedett, egyesületből párt lett. Politikai árvaként írták le magukat ekkoriban, akik centrista elveket vallanak. Távol akartak állni a jobb, illetve a baloldaltól is. Ez nem sokáig sikerült, hiszen az első alkalommal összefogtak Gyurcsány Ferenccel és a többi múltbéli párttal, akiket a kezdeti időszakban még démonizáltak. Politikai szüzességüket gyorsan elvesztették, ahogy az is kiderült Magyarországra vonatkozó céljaik sem egyértelműek.
A Momentum vezetői, elnökségi tagjai között nem találni olyat, aki ne szerzett volna tapasztalatokat külföldön. Említhetnénk akár Fekete-Győr Andrást, aki élt Franciaországban és Németországban is. Cseh Katalint, aki a kanadai Montrealban született vagy éppen Hajnal Miklóst, aki egy német Soros szervezetnél volt gyakornok. Ez már önmagában érdekes, de a legkülönösebb figura azért mégiscsak Berg Dániel a momentumosok közül. Berget a 2017-es párthoz való csatlakozása idején még a tagok is fenntartásokkal kezelték.
Berg Dániel életrajza nem nyilvános. Annyit lehet tudni, hogy New Yorkban született amerikai-magyar kettős állampolgár. Arról nyilvános információk nincsenek, hogy mennyit élt Magyarországon és mennyit az Egyesült Államokban. Az biztos, hogy Németországban dolgozott, illetve az is tuti, hogy 2017-ben hazatért, hiszen a CEU-n tanult és lelkesen tüntetett is Soros György egyeteméért. Berg színpadi performanszai egyenes utat jelentettek a Momentum elnökségébe. Nem kellett sokat várnia, hogy európai porondon találja magát. A CEU tüntetések egykori szónoka 2019-ben már az Európai Parlament egyik legnagyobb liberális pártcsaládjának az ALDE-nak lett az alelnöke.
Berg Dániel 2018-ban még kaposvári lokálpatrióta volt, ugyanis Somogy megyében indította a Momentum országgyűlési képviselő-jelöltként. A lokálpatriotizmusa 2019-re megváltozott, hiszen ekkor már a budaiakat akarta képviselni. Október 13-át követően a II. kerület alpolgármestere lett. Tehát ő sem maradt ki az ellenzéki pártok pozícióosztogatásából. Berg, mivel a Momentum elnökségi tagja és az ALDE alelnöke, emiatt sokat utazik, főleg Brüsszelbe. Budai munkahelyén ritkán lehet megtalálni, ennek ellenére alpolgármesteri munkájáért havi 450 ezer forintot kap.
A Momentum elnökségi tagjai tehát rendkívül kiterjedt nemzetközi hálózattal rendelkeznek. A külföldi kapcsolatok még a Facebook oldalaikat átnézve is felsejlenek. A Momentum abból a szempontból is egyedülálló a magyar politikai térben, hogy rekordszámú a közösségi média oldalaikat külföldről kezelők száma – derül ki az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzéséből.
Ez ugyancsak komoly kérdéseket vet fel, főleg a finanszírozást tekintve. A Momentum tavaly március óta majdnem 30 millió forintot költött el Facebook hirdetésre csak a főoldalán.
Azt fontos megjegyezni, hogy alapvetően nem azzal van a baj, hogy valaki külföldön születik, tanul, dolgozik, szerez tapasztalatot, hiszen ezek nagyszerű dolgok. Egy világot látott ember rendkívül hasznos része lehet társadalomnak, sőt! A probléma akkor jelentkezik, ha a megszerzett tudást nem jó célra használja fel valaki. A hazáért vagy éppen ellenkezőleg.