Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Déja vu

Bohár Dániel

2019.12.11. 14:05

A pillanat, az érzés, amit már átéltünk.

2015 szeptemberében ostrom alatt állt a magyar határ. Ez volt az az év, amikor több mint 1 300 000 migráns érkezett az Európai Unióba, a duplája az egy évvel korábbi adatoknak. A balkáni útvonalnak köszönhetően Magyarország érintett volt a soha nem látott migrációs válságban. 2015 szeptemberében és októberében már naponta 8000 idegen lépte át a magyar határt.

És akkor ott van a röszkei csata. A képsorok, amelyek minden ember retinájába beleégtek. 2015. szeptember 15-én hatályba lépett a jogi és műszaki határzár. A magyar kormány kőkemény migrációs politikájába az illegális bevándorlók nem igazán törődtek bele és egy utolsó nagy rohamot vezényeltek országunk határára Röszkénél. Az összecsapásban több száz ember megsérült. A migránsok közül többen is saját gyermeküket használták élő pajzsként, a békésnek egyáltalán nem nevezhető idegenek köveket dobáltak a magyar rendőrökre és honvédekre, akik professzionálisan végezték a munkájukat. A Röszke és Horgos közti zavargás egyik főszereplője Ahmed Hamed, vagy ismertebb nevén Ahmed H. volt.

A röszkei csata, a Keleti pályaudvar környéki felfordulás, és az M1-es autópályán vonuló migránsok által okozott áldatlan állapotok uralták Magyarországot, amelyek a kerítés felépítése után megszűntek. Egy darabig.

2016-ban, 2017-ben és 2018-ban is állandó volt a migrációs nyomás Magyarország déli szakaszán, azonban az illegális határátlépések kísérlete már nagyságrendekkel kisebb volt, mint az említett 2015-ös évben. 2019 év végére azonban ismét megváltozott a helyzet. Miközben ezeket a sorokat írom, éppen Magyarkanizsán, a Vajdaságban vagyok. A Szerbia északi részén található magyarlakta település évek óta a migránsok egyik legfontosabb gócpontja, innen indulnak el a magyar határ irányába. Néhány percet beszélgettem a település migránsügyi válságstábjának vezetőjével (igen, szükség van itt ilyenre), aki elmondta, hogy az utóbbi 3 hét eseményei egyre jobban emlékeztetik a 2015-ös évre. 2015-ben Magyarkanizsa központja tele volt bevándorlókkal, most újra ez a helyzet, sőt a migránsoknak már bejáratott menedékeik vannak, ahol meghúzzák magukat. Ilyen például a régi vasútállomás épülete és a város szélén található erdő. A 8000 lakosú Magyarkanizsán állandó jelleggel körülbelül 600 bevándorló tartózkodik, ami a lakosság számához mérve sok. Nem csoda, hogy a település lakói belefáradtak az állandó félelembe, amit az idegenek okoznak.

A bevándorlók Magyarkanizsán összegyűlnek, majd elindulnak Horgos és Martonos irányába a magyar határhoz. Mindent bevetnek, hogy átjussanak a kerítésen. Van, aki csónakot vásárol egy magyarkanizsai üzletben és a Tiszán próbálkozik. Akad, aki alagutat ás, más átvágja a határzárat, de van olyan is, aki megpróbálja átmászni azt.

A tavalyi évben átlagosan 17 illegális bevándorlót fogtak meg a magyar rendőrök vagy honvédek, ez a szám az idei évben már 37, és ami a rémisztő az egészben, hogy ez a 20-as emelkedés az elmúlt 3 hétben történt, vagyis volt olyan nap, amikor 110 ember akadt fent a magyar határvédelmi szerveken. Tavaly 17, most 110 – érezzük a különbséget?!

Ne csak az átlagolt számokat nézzük! Tavaly összesen 6000 illegális határsértést regisztráltak a magyar szervek, ez a szám idén november végig 13 200 és ennek a számnak is a többsége az utóbbi pár hétben.

A migrációs nyomás tehát fokozódik a déli határon, a déja vu érzése nemcsak nálam jelentkezett, aki annak idején sokat járt a határtól délre, hanem a magyarkanizsai emberekben is. A migrációs helyzetre vetített globális folyamatokat elnézve pedig érezhető, hogy készül valami. Múlt héten már beszámoltam a boszniai tapasztalataimról. Látjuk, hogy nem sokkal jobb a helyzet Szerbiában se, ahogy válságos a görög szigetek helyzete is, ahol bevándorlók százezrei torlódtak fel. Arról pedig nem is beszélve, hogy Törökországban jelenleg 4 000 000 ember vár arra, hogy nyissák meg a kapukat és indulhasson Európa irányába.

A számokat és folyamatokat elnézve nem túl fényes a jövő a bevándorlást tekintve – ezt mindenki láthatja, aki képes összetett gondolkodásra. Ennek ellenére Gréczy Zsolt a parlamentben csak nyeglén visszakérdezett: van fokozódó migránsnyomás?

Nemcsak Gréczynek, hanem az egész Demokratikus Koalíciónak jelezném, hogy igen! Van! Szóval Gyurcsány kezdhet megágyazni, 2015 után újra be tud fogadni szíreket és afgánokat. Persze szigorúan csak a fotók, illetve a nemzetközi sajtó kedvéért. Ja, lehet, hogy most már egy vlog is készül belőle.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére