Obama korábbi kommunikációs igazgatója: a diplomácia alapvető eszköze az, amivel Trumpot vádolják a demokraták
2019.11.01. 08:58
Az angolszász jogban „quid pro quo” elnevezéssel illették a politikai megvesztegetés azon formáját, amivel vádolják az elnököt a demokraták. Egész pontosan a vád úgy hangzik, hogy Trump megzsarolta az ukrán elnököt azzal, hogy megvonja az Ukrajnának szánt hadi segélyt, amennyiben az nem vizsgálja ki Joe Biden korábbi alelnök fiának, Hunter Bidennek a korrupciós ügyeleteit.
A demokrata képviselőház ma hivatalosan is megkezdte az úgynevezett impeachment, vagyis elmozdítási eljárás kivizsgálását. Az eljárást több dolog is nevetségessé teszi:
- a demokratikus fékeknek ezt a formáját olyan kirívó esetekre alkották meg, mint például ha az elnök háborúban elárulja saját hazáját, nem arra, hogy egy elnök egy másik kormányfőtől szívességet kér;
- a képviselőház egy olyan telefonhívásra hivatkozva jelentette be az eljárás megindítását, amit a kihirdetés pillanatában még nem is hallott közülük senki;
- a telefonhívás leirata végül kikerült, és ez sem igazolta elvárásaikat;
- és végül az a tény, hogy egyébként is szinte esélytelen, hogy az eljárás az elnökre nézve végzetes lesz, hiszen annak a republikánus többségű szenátuson is át kell mennie.
A vád komolyságát már pusztán ezek a tények is megkérdőjelezték, ám a múlt héten érkezett még egy: Obama elnök korábbi kommunikációs igazgatójának, Jen Psakinak a nyilatkozta.
A korábbi szóvivő véleménye szerint a diplomácia egyik alapvető eszköze a megvesztegetés, ezzel tudja ugyanis az Egyesült Államok a legbékésebb formában befolyásolni egy másik kormány viselkedését.
Ugyan Jen Psaki nyilatkozatának eredeti célja éppen az volt, hogy megvédje korábbi főnökét, Barack Obamát, ám a dolog a visszájára sült el. Ha ugyanis a demokraták által szentként tisztelt elnök korábbi egyik belsős embere szerint is elfogadható egy ilyen eszköz, akkor milyen jogon vádolja meg ezzel a Demokrata Párt a mostani elnököt?
Az ügyben egyébként a máskor olyan hangos Obama is meglepően visszafogott. A korábbi elnök aktív résztvevője a 2020-as kampánynak, ahol tud, Trump ellen kampányol, és a Joe Biden korábbi alelnökét is többször megvédte – aki egyébként az egyik nagy esélyese az előválasztásnak.
Ez az első eset, hogy nem cáfolta meg az alelnökét érő vádakat.
Az elmozdítási eljárásnak egyébként korábban a demokrata oldalról is bőven voltak bírálói, ám most, hogy a demokrata előválasztási kampány kezd beindulni, jobban összezártak a képviselők.