Közel 80 millió forintot költ a brit kormány az adófizetők pénzéből a hazatérni kívánó terroristák perköltségeire, fejenként
2019.10.27. 15:30
118 Szíriába költöző brit dzsihadista állampolgárságát vonta vissza az elmúlt három évben a brit kormány. Közülük 26-an jogi segítségért folyamodtak, hogy visszakapják brit állampolgárságukat, és visszatérhessenek a szigetországba. Szerintük Szíriában pillanatnyilag életveszélyben vannak, félnek tőle, hogy megkínozzák vagy akár kivégzik őket.
A brit közvéleményt természetesen erősen megosztotta a kérdés, a többség egyértelműen ellenzi már a hazatérést is, nemhogy az állami segítségnyújtást.
Ahogy a konzervatív oktatási miniszter, Gavin Williamson nyilatkozott:
Legyünk őszinték, a brit népnek nem tetszik a dolog, és egész egyszerűen nekem sem. Az emberek nem értik, hogy valaki miért kapna az államtól jogi segítséget, mikor korábban elárulta az országot.
A legnagyobb felháborodást Shamima Begum ügye okozta. A fiatal lány 2015 februárjában szökött Törökországon keresztül Szíriába két barátnőjével még tinédzserként. Mivel a szigetországnak kötelező minden állampolgárát visszafogadnia, a belügyminisztérium megvonta állampolgárságát, miután a MI6 brit titkosszolgálat a fiatal lány visszatérését nemzetközi kockázatnak ítélte meg.
A lány magát, mint egyszerű feleséget festette le, ez azonban kiderült, hogy nem igaz. Aktívan részt vett a terrorista csapat tevékenységeiben. Ennek ellenére a brit Munkáspárt szívesen visszafogadná.
Begum a többi hazatérni kívánó társához hasonlóan szintén állami segítséget kért perköltségei fedezéséhez, mely akár 200 ezer fontra is rúghat.
Az információszabadságra vonatkozó szabályok szerint közzétett adatok azt mutatják, hogy a 26 kérelemből eddig 20-at fogadtak el.