Egyre kevesebb embernek tetszik a közösségi média befolyása
2019.10.04. 15:00
A Pew Research Center felmérése szerint a válaszadók 82%-a érzi úgy, hogy a közösségi média kontrollt gyakorol a hírek terjedése felett, és cenzorként tudatosan alakítja úgy, hogy a céljainak megfelelő hírek jussanak el a felhasználókhoz.
Az ötezer fős mintán elkészített kutatás szerint egyébként nem az összes válaszadó ellenezte ezt a gyakorlatot. A jobboldali republikánusok köréből nagyobb számban kerülnek ki azok, akik nem díjazzák ezt, de még a baloldali demokraták közel felének sem tetszik az online cenzúra.
A válaszadók a következőket találják a legproblémásabb gyakorlatoknak:
- politikailag egyoldalú hírek előnyben részesítése,
- pontatlan hírek terjedésének elősegítése,
- cenzúra alkalmazása,
- a hírek alatt kialakuló kommentviták elfajulása,
- az újságírók zaklatása
- és az emberek letiltása a platformról.
Az első állítással egyébként, miszerint a Facebook kivételez bizonyos politikai véleményekkel, a válaszadók 79%-a egyetértett.
A növekvő ellenérzéssel ellentétben viszont az emberek egyre nagyobb hányada jut a közösségi médiából hírekhez: legtöbben először Facebookról hallanak valamiről (52%), de a Twitter (28%) és a YouTube (17%) is jelentős hírforrásnak számít.
Mark Zuckerberg viszont nem úgy tűnik, mintha fel szeretné adni az online cenzorpápa szerepét: egyre-másra egyezik meg különböző bevándorláspárti kormányokkal – legutóbb szeptember elején Emmanuel Macronnal – az online cenzúra és az állami szervek munkájának összehangolásáról.