Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Egyre nagyobb az állami kontroll az internet és a telefon felett Kínában

Bokor Gábor

2019.10.03. 20:08

Megszüntetik a privát szférát a legnépesebb országban.

Fontos változások lépnek életbe Kínában a mobiliparban. Az ázsiai országban összesen 850 millió ember használ mobilinternetet, azonban az ipari és informatikai minisztérium rendelete értelmében december elsejétől minden felhasználónak szükséges lesz az arcalapú azonosítás ahhoz, hogy az ilyesfajta szolgáltatásokat igénybe vegye. A szeptember végén elfogadott törvény a hivatalos kommüniké szerint azért jó, mert így visszaszoríthatják a telefonos és internetes visszaéléseket, valamint ezzel akarják megvédeni az emberek jogait a kibertérben.

Fotó: AFP

Ezenfelül kitérnek arra is, hogy egy adott telefonszám csak egy adott emberhez tartozhat, azt nem lehet átruházni, ezért is szorgalmazzák az arcfelismerő teszt végigfuttatását. A legtöbb országban egy fényképes igazolvány elég ahhoz, hogy valaki SIM-kártyát vegyen, Kína lesz az első ország azonban, ahol komplett arcfelismerő teszten kell végigmenni ahhoz, hogy valaki megkapja a telekommunikációhoz elengedhetetlen kis eszközt.

Az ázsiai országban nem ez az első eset, hogy a privát szféra legmélyebb rétegeibe is be akarnak hatolni. Kínában szélsebesen robog előre a technológia, gyorsabban, mint bármelyik más országban. Ezzel azonban vissza is élnek, erről az Economist készített tavaly egy remek videót:

A fejlett nyugati államokban egyre hangsúlyosabb az, hogy az emberek magánszféráját védeni kell, ez azonban Kínában messze nem így van, ott teljesen más szemszögből közelítik meg ezeket a dolgokat. Az ottani vélemény szerint amennyiben egy élhető országban akarnak élni, úgy be kell vezetni a teljes kontrollt és megfigyelést. A csaknem másfél milliárdos országban teljesen állami kontroll alatt van az internetes felhasználók böngészési előzménye, ami komoly aggodalmakat vet fel. Arról nem is beszélve, hogy korlátozzák bizonyos oldalak elérését és a Facebook, valamint a Twitter is be van tiltva. Hogy a kínaiak ne maradjanak közösségi média nélkül, mindegyikre létrehoztak egy állami alternatívát, ilyen például a Weibo, melynek 300 millió felhasználója van, ezen keresztül tartják megfigyelés alatt az állampolgárokat.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére