Olaszország megadta magát Brüsszelnek
2019.09.14. 20:15
Az olasz hatóságok úgy döntöttek, hogy az Ocean Viking nem hajózhat be a földközi-tengeri sziget kikötőjébe, hanem a civil hajóról az olasz parti őrség hajói szállítják partra az embereket. A római kormány közlése szerint a 82 ember negyedét-negyedét Franciaország és Németország vesz át, a többiek szétosztására eddig nem jelentkezett más EU-tagállam.
Az Ocean Viking – a francia Sos Mediterranée és a svájci bejegyzésű Orvosok Határok Nélkül (MSF) közös hajója – először 50, majd további 34 migránst vett a fedélzetére a líbiai partoknál.
Egy gyermeket váró anyát és férjét Máltára szállították, így a hajón 82-en maradtak.
A római kormány csütörtökön döntötte el, hogy a civil hajó kikötésének engedélyezését a migránscsoport tagjainak európai szétosztásához köti. Ez volt az első eset, hogy a kormány már azelőtt megkezdte a migránsok szétosztását, hogy hajójuk olasz területi vizekre ért.
Az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a baloldali Demokrata Párt (PD) alkotta új kormány változtatni akar az eddigi migrációs politikán: a migránsok európai szétosztását szorgalmazza a korábbi kormányfőhelyettes, belügyminiszter, a Liga pártot vezető Matteo Salvini által bevezetett határ- és kikötőlezárás helyett. Giuseppe Conte miniszterelnök a Róma által kívánatosnak tartott elosztási rendszert úgy foglalta össze, hogy ha százan érkeznek, akkor tízen Olaszországban maradhatnak, a többieket szétosztják a tagállamok között.
Olasz sajtókommentárok szerint erről a rendszerről Franciaország és Németország már a nyáron döntött, és ez szerepel abban a megállapodásban is, amelyet a francia, a német, az olasz és a máltai belügyminiszter Máltán, szeptember 23-án készül aláírni.
A megállapodás szerint Olaszország és Málta lesz ismét az első európai kikötő a földközi-tengeri migrációs útvonalon. Tehát az olasz kikötők megnyílnak, és ismét Olaszországra és Máltára hárul az érkezők első befogadása és azonosítása.
Párizs és Berlin az érkezők 25-25 százalék befogadására kötelezi el magát, de kizárólag a menedékkérőnek minősülő személyeket vennék át.
Luigi Di Maio a kormányon maradt Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője, jelenlegi külügyminiszter szerint a migránsok szétosztása nem számít újdonságnak, hiszen az előző kormány idején is más EU-országok vették át az olaszországi partokra érkezőket. Valójában az utóbbi több mint egy évben ez az első alkalom, hogy a római kormány önként engedélyt ad civilhajóval érkező migránsok partra szállására azóta, hogy a tavaly június elsején alakult M5S-Liga kormány lezárta a kikötőket.
Matteo Salvini egy korábbi mikroblogos bejegyzésében hangsúlyozta, hogy az utóbbi egy évben az Ocean Viking az első civil hajó, amely úgy érkezik meg olasz kikötőbe, hogy „ezt senki sem ellenzi”. A volt belügyminiszter szombaton kijelentette, a civilhajó érkezésével „Olaszország megadja magát az Európai Uniónak”. Salvini hozzátette, hogy Giuseppe Conte menekülttáborrá teszi Olaszországot, és megjegyezte, hogy az Olaszországban maradó migránsokat a Liga polgármesterei vezette városok nem fogadják be.
Lampedusa polgármestere, a magát baloldalinak nevező Salvatore Martello első reakciójában kijelentette, hogy a sziget nem lehet örökös migrációs megoldás. Azt szorgalmazta, hogy ne Lampedusára, hanem Szicíliába vigyék a migránscsoportot.
Befogadóak vagyunk, de nem vagyunk ostobák!„
- tette hozzá. Később a lampedusai polgármester már együttműködéséről biztosította az új római kormányt, miután ígéretet kapott, hogy a 82 személyt az érkezésüktől számított két napon belül Olaszország más térségeibe helyezik át.