A német fejlesztési miniszter új nemzetközi akció keretében hozna migránsokat Európába
2019.07.08. 11:45
A miniszter szerint az Európai Bizottságnak azonnal intézkednie kell, nem lehet arra várni, hogy minden uniós tagállam egyetértsen a kérdésben.
„Azt akarjuk, hogy a Földközi-tenger a holtak tengere legyen, míg mi egyszerűen elfordítjuk a fejünket?” – tette fel a kérdést a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa. Egyébként ezért lenne fontos, hogy Brüsszel ne buzdítsa a migránsokat a veszélyes útra.
A Sophia névre keresztelt uniós művelet célja az embercsempészet felszámolása, de tavasszal az unió úgy döntött, hogy a tengeri járőrözést leállítja, és jelenleg már csak repülőgépek pásztázzák a Földközi-tengert embercsempészek után kutatva. A brit parlament uniós külügyekért felelős albizottsága korábban egy jelentésében arról számolt be, hogy képtelen megbomlasztani az embercsempészet üzleti modelljét a hadművelet, mivel semmilyen módon nem akadályozza az embercsempészek hajóit, így a létjogosultsága is megkérdőjelezhető. A katonai művelet hozzájárult ugyan az embercsempészek hajóin utazó bevándorlók mentéséhez, de kudarcot vallott az Európába készülő, de útközben tengerbe fulladt migránsok megnövekedett számát tekintve – derült ki a jelentésből.
Müller a Líbiában lévő emberek érdekében is nemzetközi, az EU és az ENSZ együttműködésével indítandó humanitárius akciót szorgalmaz.
A menedékkérők fogadása körüli vita rendre diplomáciai súrlódáshoz vezet Berlin és Róma között.
Olaszország lezárta a kikötőit a menedékkérőkkel érkező civil mentőhajók előtt, melyek jelentős részét német civil szervezetek üzemeltetik. Németország viszont egyedül többnyire nem, csak más uniós országokkal együtt hajlandó befogadni a menedékkérőket ezekről a hajókról, és európai megoldást szorgalmaz a kérdésben.