Századvég: a magyarok elsöprő többsége változást szeretne az Európai Unióban
2019.05.22. 10:34
Az európai parlamenti választási kampány végéhez közeledve egyre inkább fokozódik az Európai Unió jövője, illetve annak működése iránti választói érdeklődés, így a Századvég Alapítvány megvizsgálta az unióval kapcsolatos lakossági attitűdöket.
A válaszadók 81 százaléka szerint változásokra lenne szükség az Európai Unió működésében, tehát a jelenlegi brüsszeli elit tevékenységéről igen lesújtó a magyarok véleménye. Ezzel szorosan összefüggő kérdés, hogy a magyar választók rendkívül elégedetlenek azzal, ahogy Brüsszel az elmúlt években a legmeghatározóbb európai kérdésben, a migrációs krízis kezelésében eljárt: 70 százalékuk szerint a jelenlegi uniós vezetés rosszul kezeli a tömeges illegális bevándorlás problémáját, és pusztán 26 százalékuk elégedett az unióval e téren.
A felmérés kitért a magyarországi pártok támogatottságára is az európai parlamenti választások kapcsán. A kormánypártok előnye stabil, a részvételüket biztosra ígérők 51 százaléka voksolna jelenleg a Fidesz-KDNP-re. Az MSZP-Párbeszéd 7, a Jobbik 9 százalékon áll, a DK pedig 11 százalékon.
Az adatok alapján tehát a hagyományos, országgyűlési választásokra vonatkozó párttámogatottsági adatokhoz képest az MSZP és a Jobbik pozíciója gyengébb az európai parlamenti választások vonatkozásában, míg a DK sikeresen nyeri meg magának a leszakadó szocialista szavazókat. A Momentum Mozgalom 6 százalékon áll, az LMP-re és a Mi Hazánk Mozgalomra az európai parlamenti választásokon részvételüket biztosra ígérők 3-3 százaléka szavazna. Más pártokat szintén 3 százalék választana, továbbá jelenleg 7 százalék azok aránya, akik egyelőre bizonytalanok, ők várhatólag az utolsó napokban döntenek majd arról, hogy kire voksolnak vasárnap.
Módszertan: A Századvég telefonos kérdőíves közvélemény-kutatást végzett 2019. május 10-18-án, amelynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdezett meg CATI-módszerrel. Az elemzésben közölt adatok legfeljebb plusz-mínusz 3,2 százalékponttal térhetnek el a mintavételből fakadóan attól az eredménytől, amit az ország összes felnőtt lakosának megkérdezése eredményezett volna.