Frank Füredi: egy olyan arrogáns milliárdost, mint Soros, muszáj felelősségre vonni
2019.04.16. 19:00
Aki kritizálni merészeli Soros György milliárdos tőzsdespekulánst, arra egyből rásütik, hogy antiszemita"
– ezzel a felütéssel kezdi publicisztikáját Frank Füredi. A brit szociológus azután írta meg értekezését Sorosról, hogy Roger Scruton világhírű brit konzervatív filozófus szabályos boszorkányüldözés áldozata lett, miután egy interjúban a magyarországi Soros-birodalomról beszélt.
Füredi érdekes dologra hívja fel a figyelmet, hiszen a lap, amely meginterjúvolta Roger Scrutont (New Statesmen), és amelynek munkatársa antiszemitizmussal vádolta meg a filozófust, 2003-ban még maga is igen elítélően írt a tőzsdespekulánsról:
Soros szerint nem akkor »nyitott« egy társadalom, ha tiszteletben tartja az alapvető szabadságjogokat, hanem akkor, ha a milliárdos és zsoldosai szabadon gazdagodhatnak."
Még a Soros-egyetemről is ír egy igen érdekes szösszenetet a 2003-as cikk:
A budapesti, varsói és prágai kampusszal rendelkező CEU a neoliberális kapitalizmust propagálja, és a következő politikai generációt neveli ki."
Mint ahogy azonban Frank Füredi írja, míg régebben bárki nyugodtan kritizálhatta Soros György birodalmi törekvéseit, addig mára a tőzsdespekulánst a média egyfajta "szent alakká", a liberális demokrácia védelmezőjévé avanzsálta (emlékeztetőül: a Financial Times például az év emberének választotta Sorost).
A brit szociológus szerint a média attitűdjének változását a politikában kell keresni. A nyugati politikai establishment ugyanis arra eszmélt, hogy tekintélye és hitele az elmúlt években folyamatosan romlott. Most pedig olyan háború van, ahol a liberális establishment által vallott értékeket folyamatosan kérdőre vonják. A liberálisok emiatt összezárnak, és a lehető legszigorúbban nekirontanak mindenkinek, aki fenyegetést jelenthet a politikai befolyásukra.
Ez történik most Brüsszellel is, amely az utóbbi időben védekezni kényszerült. Ezért van az, hogy Brüsszel a Soros elleni támadásokat az Európai Unió ellen irányuló támadásokként kezeli.
Soros: "betegség magadra istenként gondolni, ezzel azonban már megbékéltem"
Cikksorozatunkban bemutatjuk Soros György igazi arcát, valamint azt, hogyan is operál természetes közegében: a káoszban. A Soros-dosszié első részében a milliárdos előéletét vesszük górcső alá. Mára már talán mindenki számára egyértelművé vált, hogy az amerikai tőzsdespekuláns az egyik legnagyobb politikai befolyással rendelkező ember a világon.
Füredi hangsúlyozza: a gazdagoknak minden joguk megvan ahhoz, hogy aktív szerepet vállaljanak a közéletben. Soros György azonban ennél többet tesz: vagyonát a társadalom politikai kultúrájának megváltoztatására fordítja. Más szóval birodalmat épít. Mindez akkor válik erkölcsileg különösen kifogásolhatóvá, mikor Soros olyan társadalmakat akar befolyásolni, melyeknek nem tagja.
Frank Füredi végezetül arra figyelmeztet, hogy ha Soros György tevékenységét nem lehet kritizálni, akkor azzal a szólásszabadság ellen vétünk. Mint ahogy azonban írja, azok, akik elhallgattatnák a Sorost kritizálókat, előbb-utóbb rá fognak jönni, hogy a cenzúrával csak azt érik el, hogy egyre többen fogják megkérdőjelezni a tőzsdespekuláns tevékenységét.