Behatolt Mexikóba és rendőrökre támadt egy újabb, az Egyesült Államokba tartó migránskaraván
2019.04.13. 13:20
Egy újabb, több száz fős migránscsoport hatolt be pénteken Guatemalából Mexikóba, a csoport tagjai egy határkaput áttörve, egy hídon keresztül léptek be, és csatlakoztak egy nagyobb létszámú, szintén az Egyesült Államokba tartó csoporthoz – közölték a mexikói hatóságok szombaton.
A mexikói bevándorlási hivatal a szóban forgó mintegy 350 migráns állampolgárságáról nem mondott semmit, de a korábbi csoportok tagjai zömmel a közép-amerikai országokból indultak útnak. Ugyanennél a határhídnál tavaly is történt egy hasonló incidens – írja az MTI.
A hivatal szerint a migránsok ellenségesek és agresszívak voltak, és rátámadtak a közeli mexikói falu, Metapa rendőreire. A falu a határ és a legközelebbi mexikói város, Tapachula között fekszik Chiapas államban.
Az a körülbelül 1600 fős csoport, amelyhez csatlakoztak, szerdán indult el Hondurasból, de ezen kívül is több karaván tart az amerikai határ felé Mexikóban.
Tapachulában például egy kubaiakból, afrikaiakból és közép-amerikaiakból álló több száz fős csoport vár arra a helyi bevándorlási hivatalnál, hogy humanitárius vízumot kapjon, és továbbindulhasson az Egyesült Államok felé. Ebből a csoportból többen összeverekedtek a hivatal tisztségviselőivel és betörték az épület több ablakát. Azzal vádolták a hivatalt, hogy szándékosan lassítja az ügyintézést.
Egy másik, mintegy 2500 fős csoport – kubaiak és közép-amerikaiak – már egy hete vesztegelnek a szintén Chiapas állambeli Mapastepec városban, szintén dokumentumokra várva.
Márciusban több mint százezer, Mexikót átszelő migráns gyűlt össze az amerikai határnál. A Donald Trump elnök vezette washingtoni kormány azonban már nem akar beengedni az országba egyetlen migránst sem.
Az elnök azzal vádolta a közép-amerikai országok vezetését, hogy nem tesznek meg mindent lakosságuk otthon tartásáért, sőt ösztönzik őket az elvándorlásra. Ez utóbbit büntetendő, a washingtoni külügyminisztérium március végén bejelentette, hogy az Egyesült Államok nem nyújt több pénzügyi segítséget El Salvadornak, Guatemalának és Hondurasnak.
Mexikó is azzal vádolja Hondurast, hogy nem tesz meg mindent a tömeges kivándorlás ellen.