Deutsch Tamás szerint Orbán Viktor nem kér bocsánatot, és a Fidesz a Néppárt büszke tagja
2019.03.06. 14:12
A tények közismertek. Tizenhárom tagpártja az EPP-nek felvetette azt a kérdést, hogy az erre létrehozott választmány tárgyalja meg a Fidesz tagságáról szóló kérdést”
– reagált az ATV Egyenes beszéd című műsorában Deutsch Tamás arra a felvetésre, hogy a Néppárt csúcsjelöltje szerint Orbánnak bocsánatot kellene kérnie a Néppárt tagjaitól.
A Fidesz EP-képviselője hozzátette:
Viszont 79 tagja van a Néppártnak."
Mint mondta, a különböző néppárti politikusok között hosszú idő óta fontos kérdésekben zajlik vita. Deutsch szerint számukra ez a kezdeményezés azt jelenti, hogy kiváló alkalom nyílik, hogy a felvetett kérdésekben álláspontot foglaljanak. Megjegyezte, hogy alapvető kérdés Európa első számú sorskérdéséhez való viszony, ez pedig az Európát célzó migránsáradat. Hozzátette: ebben a kérdésben szlovén, vagy más nyugat-európai néppárti tagpárt is osztja azt a nézetet, amit a Fidesz képvisel.
Elfogadja, hogy az európai bürokrácia különböző vezetői próbálják letagadni a migránsválság súlyát és jelentőségét, de az Európai Bizottság (EB) által készített felmérés alapján a 27 – ebbe nem számolják már bele az Egyesült Királyságot – EU-s ország 300 milliónál is több választópolgárának 75 százaléka szerint a migrációs válság a legfontosabb kérdés.
Weber a Bild című német lapban három feltételt szabott a Fidesznek, hogy továbbra is az EPP tagja maradjon, ezek egyike volt a bocsánatkérés. A magyar kormánypárt EP-képviselője azonban a műsorban úgy fogalmazott:
Csodálkoznék, ha ez megtörténne. Azért ez nem egy babazsúr, ahol kicsit meghúztad a copfomat, és ez fáj nekem. Ennél jóval komolyabb ember Manfred Weber."
Az EPP frakcióvezetője azt is felvetette, hogy a magyar kormánynak azonnal le kellene állítania a plakátkampányt. Erre Deutsch azt mondta, hogy a poszterek egy tájékoztató akció részei.
Ezzel összefüggésben a Fidesz politikusa úgy vélte, hogy :
Ma jelen pillanatban nincs olyan EU-s ország, ahol a mérsékelt balközép vagy a mérsékelt jobboldal közé tartozó politikai erők közül többen tucatnyi kérdésben ne kritizálnák azt, amit Brüsszel csinál az Európai Unió jövőjével kapcsolatban.”
„A véleménynyilvánítás és a szólásszabadság értékét sokra tartó kontinensen, ha valakinek a brüsszeli bürokrácia bizonyos kérdéseivel kapcsolatban kritikus a véleménye, azt hadd mondja el” – tette hozzá.
Weber harmadik feltétele pedig az az interjú szerint, hogy Orbán Viktor biztosítsa a CEU maradását Budapesten.
Megmalmozzák Manfred Webert. Úgy ítéli meg, hogy a magyarországi és egyébként európai politikai riválisai által megfogalmazott politikai állítások felelnek meg az igazságnak. Higgyen a szemének”
– mondta Deutsch.
Az EP-képviselő ugyanakkor megerősítette, hogy a Néppárt tagjai akarnak maradni, melynek büszke tagjai.
Ha vannak az EPP-nek olyan tagjai, akik nem értenek egyet velünk, akkor az is világos, hogy vannak olyan tagok, akikkel mi nem értünk együtt”
– mondta Deutsch, aki arra számít, hogy a március 20-i ülésen higgadtan meg tudják beszélni a felmerülő kérdéseket.