A brit parlament dönthet a Brexit további menetérõl
2019.02.26. 15:30
Theresa May brit miniszterelnök kedden jelentette be, hogy a brit parlament belátására bízná az EU-ból való kilépés módját. A kérdés március közepéig szavazás eredményeképp dől majd el. A brit képviselőknek azt kell eldönteniük, hogy kilépjenek-e az unióból a kilépés feltételrendszeréről szóló megállapodás életbe lépése nélkül (hard Brexit), vagy pedig "korlátozott időre" elhalasszák a kilépést.
Alsóházi felszólalásában May megerősítette, hogy a kormány legkésőbb március 12-éig ismét a törvényhozás elé terjeszti érdemi szavazásra az EU-val novemberben elért, a parlament által januárban elutasított Brexit-megállapodást.
Theresa May azonban a kormány Brexit-stratégiájának teljesen új elemeként hozzátette: ha a megállapodást a parlament a következő szavazáson is elveti, a kormány másnap azt a kérdést terjeszti szavazásra, hogy a parlament hozzájárul-e a megállapodás nélküli kilépéshez. Ha erre is nemleges a válasz, a képviselők a harmadik nap a Brexit halasztásáról voksolhatnak.
A brit miniszterelnöknek mellesleg jól jönne a halasztás, hiszen Theresa May politikai célja a megegyezéssel való kilépés. Jelenleg is ezen dolgoznak May megbízottai Brüsszelben. A legfontosabb téma természetesen a backstop-terv átdolgozása lenne, hogy egy olyan kompromisszum szülessen, amely élvezné mindkét oldal támogatását.
A miniszterelnök egyébként eltökélt aziránt, hogy a népszavazás eredményének megfelelően mindenképpen kilépteti országát az EU-ból, így az is elképzelhető, hogy esetleg megállapodás nélkül hagyja el az uniót Nagy-Britannia. A liberálisok ebben az esetben apokalipszist vizionálnak, ám Theresa May, akinek mindenkinél több információja van erről a forgatókönyvről, ezt sem volt hajlandó kizárni. Mai beszédében May felhozta azt a témát is, hogy egy megállapodás nélküli Brexit esetén mi lenne azokkal az EU-s állampolgárokkal, akik Nagy-Britanniában vannak: a miniszterelnök kiemelte, szeretné, ha maradnának.
A miniszterelnök mai parlamenti felszólalásában külön kitért a Munkáspárt és Jeremy Corbyn politikájára. Emlékeztette őket: 2017-ben azt ígérték, hogy tiszteletben fogják tartani a Brexit-népszavazás eredményét, annak megfelelően fognak politizálni.
Ehhez képest a Munkáspárt beállt az új népszavazás kiírását követelők sorába – Soros György mellé, a milliárdos spekuláns ugyanis meg akarja akadályozni a britek kilépését.
Theresa May egy új népszavazás kiírásának támogatását "megosztónak" nevezte, amely nem vinné előre az országot.