Nem bánta meg a brit dzsihadista lány, hogy csatlakozott az Iszlám Államhoz, de most már hazatérne
2019.02.14. 19:02
Minden túlzás nélkül kijelenthető, hogy az Iszlám Állam a végnapjait éli. Az államiságra hajazó territoriális rémuralmat kialakító démoni képződmény már csak egy egészen szűk határ menti sávot birtokol Kelet-Szíriában, s csak hetek kérdése, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció az utolsó négyzetméterig megtisztítsa a most még az ISIS által birtokolt területet.
Az Iszlám Állam territoriális jellegének megszűnésével azonban közel sem oldódik meg a probléma, az ISIS-hoz csatlakozott iszlamista harcosok, valamint azok feleségei és gyerekei megpróbálnak visszatérni abba az országba, amelyikben éltek, mielőtt csatlakoztak volna a terrorszervezethez.
Mint arról már korábban írtunk, ez az Európából „kivándorolt” szélsőségesekre is igaz, a nyugat-európai államok azonban – érthető okokból – ódzkodnak a potenciális terroristák visszafogadásától.
Különösen kritikussá válhat a helyzet, ha az Egyesült Államok – decemberi ígéretének megfelelően – kivonja a csapatait Szíriából. Az USA kivonulása után könnyen háborúba keveredhetnek a kurdok és a törökök (utóbbiak terroristaként tekintenek az előbbiekre, s mindent megtesznek azért, hogy minden, a kurd államiság kialakítását célzó törekvést megakadályozzanak).
Európa szempontjából – a közel-keleti térség destabilizációja mellett – ez azért lenne problémás, mert a kurdok alkotta SDF tartja fogva a legtöbb iszlamista harcost, akik egy esetleges háborús konfliktus okozta káoszban könnyen kereket tudnának oldani, s magukat menekültnek kiadva beszivárogni Európába.
Az Iszlám Állam visszaszorulása természetesen nemcsak a terrorszervezet kötelékeiben harcoló életerős férfiak életére van hatással, hanem azok gyerekeire és feleségeire is.
A The Times című brit újság szerdán közölt interjút a 19 éves Shamima Begummal, aki Nagy-Britanniában született migrációs hátterű családban, s 2015-ben utazott Szíriába, hogy csatlakozzon az Iszlám Államhoz.
Shamima egy szíriai menekülttáborban tartózkodik hasában egy kilenc hónapos csecsemővel, aki már a harmadik gyereke lesz (az első kettő egyébként már nem él) egy holland dzsihadistától, aki jelenleg a Szíriai Demokratikus Erők fogságában van, számos más terroristához hasonlóan.
A várandós brit nő a The Timesnak elmondta, a szigetországban szeretné megszülni és felnevelni a gyerekét, ezért reméli, hogy Nagy-Britannia visszafogadja.
A múltbeli eseményekkel kapcsolatban azonban semmilyen megbánást sem tanúsított, nem érzi problémásnak, hogy csatlakozott az Iszlám Államhoz.
Ben Wallace, Nagy-Britannia nemzetbiztonsági minisztere is megszólalt az ügyben, szerinte a megbánás hiányában senkit sem lehet visszafogadni, ráadásul minden esetben mérlegelni kell azt a potenciális kockázatot is, amit egy iszlamista szélsőséges visszafogadása magában hordoz.