Varsóba látogatott az amerikai alelnök
2019.02.13. 20:45
Nincs ma kézzelfoghatóbb fenyegetés a keletről fenyegető agressziónál – jelentette ki Mike Pence amerikai alelnök szerdán Varsóban, miután Andrzej Duda lengyel elnökkel tárgyalt. Pence szerint az Egyesült Államok és Lengyelország együtt gondoskodik a biztonságról.
Pence háromnapos lengyelországi látogatásra érkezett szerdán. A lengyel államfővel folytatott kétoldalú megbeszélés előtt szerződést írtak alá a nagy mozgékonyságú rakétatüzérségi rendszer (HIMARS) szállításáról. Este Pence a közel-keleti helyzetről szóló kétnapos globális miniszteri konferencia megnyitóján vesz részt a varsói királyi várban, pénteken Dudával együtt az auschwitzi emlékhelyre látogat – írja az MTI.
Az amerikai alelnök rámutatott: az éveken át húzódó tárgyalások ellenére az orosz erők továbbá is megszállják Grúzia és Ukrajna egy részét. Moszkva "megosztásra, zavarkeltésre törekszik", kihasználva saját olaj- és gáztartalékait, az atomfegyverek új készleteit, valamint beavatkozva a más országokban zajló választásokba.
A lengyelek számára nem kell előadásokat tartani arról, mennyire veszélyes az agresszív Oroszország"
– jelentette ki Pence.
Az alelnök szerint Donald Trump elnök
e provokációk kapcsán szolidaritást vállalva Lengyelországgal és az európai partnerekkel",
elődjeinél többet tett az Oroszországgal szembeni védelemben.
Pence szerint a Szovjetunió szétesése óta a világ egyre veszélyesebbé válik, ebben a helyzetben pedig az amerikai-lengyel szövetség "egyre elevenebb és fontosabb, mint bármikor is".
Megköszönte, hogy Lengyelország támogatta az Egyesült Államokat az iraki háborúban, valamint az Iszlám Állammal szembeni harcban, és vállalta a varsói közel-keleti konferencia szervezését. Varsó és Washington "vállvetve védik a szabadság megbecsülhetetlen ajándékát" – jelentette ki Pence. Szerinte a két ország kapcsolatai erősek, mert
a szabadságra és a demokráciára épülnek."
A lengyel-amerikai energetikai együttműködésről – többek között az amerikai cseppfolyós gáz már megvalósuló szállításairól – Pence elmondta: gondoskodni kell arról, hogy Lengyelország és Európa "ne kerüljön függőségbe az ismét agresszív Oroszországtól". "Alig várjuk az együttműködést más energiaforrások terén, például az atomenergia területén" – fűzte hozzá, utalva feltehetőleg arra, hogy a varsói kormány atomerőmű építését tervezi.
Pence aláhúzta: Washington és személyesen Trump "büszke arra és hálás azért", hogy Lengyelország ellenzi az épülő német-orosz gázvezetéket, az Északi Áramlat-2-t.
A Huawei-ügy kapcsán méltatta, hogy Lengyelországban nemrégen letartóztatták a kínai cég munkatársát, és kémkedéssel gyanúsították meg. Ez bizonyítja, hogy "rendíthetetlen a közös erőfeszítés a telekommunikációs szektor védelmére" – jelentette ki Pence.
Hangsúlyozta azt is, hogy Washington támogatja Lengyelország "vezető szerepét a Három Tenger Kezdeményezésben", vagyis a kelet- és közép-európai országok gazdasági együttműködését összehangoló formátumban.
Duda többek között az energiabiztonsági együttműködést emelte ki. A biztonságpolitika kapcsán utalt arra: a közeljövőben várhatók az első hivatalos döntések az Egyesült Államok lengyelországi katonai jelenléte megerősítésére.
Lengyelországban 2017 elejétől több mint 3 ezer amerikai katona állomásozik állandó rotációs jelleggel, féléves ciklusokban váltva egymást. Ugyanazon év tavaszán pedig a NATO mintegy ezer fős nemzetközi, amerikai parancsnokságú zászlóaljat telepítettek Lengyelországba. Duda tavaly szeptemberben, amikor Trumppal együtt aláírták a stratégiai együttműködésről szóló megállapodást, az amerikai katonai jelenlét megerősítését szorgalmazta, akár egy lengyelországi bázis formájában.