Tavaly már 310 milliárd forint jutott a családokra, és ez csak a kezdet
2019.02.06. 09:35
Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára a Magyar Nemzetnek adott interjújában beszélt arról, hogy kilenc év alatt nagyjából 2250 milliárd forint maradhat adó- és járulékkedvezményként a családoknál.
A pénzügyminiszter helyettese a lap szerdai számában elmondta, hogy a pénzügyi kormányzat számításai szerint a korábbi évekhez hasonlóan az idén is több mint egymillió szülő érvényesít adó- és járulékkedvezményt, miközben a családoknál maradó összeg jóval túllépi az eddigieket.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy 2010-ben, a szocialista kormányzás utolsó évében mindössze 12 milliárd forint maradt adókedvezmény formájában a családoknál. A következő évben, a Fidesz-KDNP kormányzásakor az új adórendszer szabályai nyomán az összeg 180 milliárdra ugrott, majd a következő két évben is ehhez hasonló summán osztozhattak az érintett adófizetők.
Kiemelte, hogy 2014-ben hatályba lépett az a rendelkezés, amely lehetővé tette, hogy a szülők a személyi jövedelemadójuk mellett a járulékaikat is csökkenthessék. Abban az évben így már 230 milliárd körüli összeget fordított az állam gyermekek után járó kedvezményre. Azóta a tétel évről évre emelkedett, a kedvezmények együttes összege 2017-ben megközelítette a 290 milliárdot, 2018-ban túlléphette a 310 milliárdot, az idén pedig 355 milliárd forintig nőhet az államtitkár szerint.
Megjegyezte: a számok emelkedésében érdemi szerepe van annak, hogy a kétgyermekes szülők családi kedvezménye négy év alatt megduplázódott, havi húszezer forintról negyvenezer forint lett.
Tállai András szerint a családokat segítő adórendszer bevezetése és folyamatos fejlesztése is egyértelműen megmutatja, hogy a mostani kabinet miként vélekedik az Európa jövője szempontjából alapvetőnek nevezhető kérdésről, a migrációról.
Tállai András hangsúlyozta: a migráció sem a munkaerő-piaci, sem a demográfiai problémákra nem kínál megoldást, ez már bebizonyosodott külföldön.