Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Theresa May: a politikának teljesítenie kell a választók döntését

Horváth Tamás

2019.01.13. 20:00

Vagyis az Egyesült Királyságnak mindenképpen ki kell lépnie az Európai Unióból.

Theresa May brit miniszterelnök szerint a demokráciába vetett bizalom katasztrofális és megbocsáthatatlan sérelmét okozná, ha a politika nem teljesítené a brit EU-tagság megszűnéséről (Brexit) hozott választói döntést – írja az MTI.

May egykori hivatali elődje, Sir John Major ugyanakkor arra szólította fel vasárnap a kormányfőt, hogy állítsa le a Brexit-folyamatot, és írjon ki újabb népszavazást az EU-tagságról.

May a Sunday Express című jobboldali, erőteljesen EU-szkeptikus vasárnapi újságban megjelent cikkében közvetlenül a választókhoz szól, de szavait egyértelműen azokhoz az alsóházi képviselőkhöz intézi, akik a jövő heti szavazáson a Brexit-megállapodás elutasítására készülnek.

A kormányfő szerint, ha a parlament elveti az EU-val elért egyezményt, az azzal a kockázattal járna, hogy

az Egyesült Királyság vagy megállapodás nélkül lép ki, vagy egyáltalán ki sem lép az Európai Unióból.

A londoni alsóház várhatóan kedden késő este szavaz a Brexit-megállapodásról, de egyelőre nincs meg a többség az Európai Unióval elért 585 oldalas egyezség elfogadásához.

Vasárnap megjelent cikkében Theresa May ugyanakkor alig burkolt utalást tett arra, hogy igyekszik egységbe terelni a legkülönfélébb nézeteket valló képviselőket, köztük az ellenzéki törvényhozókat is.

A kormányfő felfedte: az elmúlt napokban különböző pártok több mint kétszáz olyan alsóházi képviselőjével tárgyalt, akik ki akarják zárni a megállapodás nélküli Brexit lehetőségét.

Tárgyalt emellett olyan képviselőkkel, akik újabb népszavazást szorgalmaznak az EU-tagságról, és olyanokkal is, akik számára a megállapodás nélküli kilépés jelentené a "tökéletes Brexitet".

Theresa May szerint a 2016-ban tartott népszavazáson – amelyen a kilépésre voksolók kerültek szűk, 51,89 százalékos többségbe – nagyon sokan évtizedek óta első ízben fordultak bizalommal a politika felé.

Õket a politikának most nem szabad cserben hagynia, mert ha ezt megteszi, az katasztrofális és megbocsáthatatlan módon csorbítaná a demokráciába vetett közbizalmat”

– áll a kormányfő cikkében.

May közölte: mindezek alapján azt üzeni a parlamentnek, hogy ideje felhagyni a játszadozásokkal, és meg kell tenni, amit az ország érdeke megkíván.

A volt miniszterelnök új szavazást írna ki

Sir John Major, aki 1997-ig hét éven át töltötte be a miniszterelnöki tisztséget a Konzervatív Párt élén, a The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapban megjelent cikkében ugyanakkor azt írta, hogy csak egy újabb népszavazás mentheti meg az Egyesült Királyságot egy rossz megállapodás vagy a megállapodás nélküli Brexit katasztrófájától.

 

Major szerint a Brexit-pártiak a 2016-os népszavazás előtt "hamis fogadkozásokkal és teljesíthetetlen ígéretekkel" kampányoltak, és kizárólag ez az oka az ország jelenlegi siralmas helyzetének.

Az új népszavazás kiharcolására külön kampánycsoport is alakult tavaly, Theresa May azonban többször is határozottan elvetette az újabb referendum lehetőségét.

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére