Ausztrália elismerte Nyugat-Jeruzsálemet Izrael fõvárosának
2018.12.15. 20:03
A hírt Scott Morrison ausztrál kormányfő közölte szombaton. A Palesztin Hatóság felelőtlennek és a nemzetközi joggal ellentétesnek nevezte a döntést, az izraeli kormányzat viszont az ausztrál bejelentésnek csupán egyik elemét – a védelmi és kereskedelmi hivatal létesítését – üdvözölte.
Mostantól Ausztrália elismeri Nyugat-Jeruzsálemet, amely a Kneszet (izraeli parlament) és több más kormányzati intézmény székhelye, Izrael fővárosaként"
– mondta Morrison.
A miniszterelnök mindazonáltal hangsúlyozta, hogy az ausztrál nagykövetséget nem helyezik át Tel-Avivból Jeruzsálembe mindaddig, amíg nem születik békemegállapodás az izraeliek és a palesztinok között.
Kelet-Jeruzsálemről szólva Morrison közölte: Canberra el fogja ismerni a palesztin állam fővárosának, de ugyancsak azután, hogy létrejött egy megállapodás a kétállami megoldásról. Ezzel kapcsolatban reményének adott hangot, hogy a lépés előremozdítja az elakadt izraeli-palesztin békefolyamatot.
Ettől függetlenül Ausztrália védelmi és kereskedelmi hivatalt létesít Nyugat-Jeruzsálemben"
– tette hozzá a kormányfő. Korábbi beszámolók szerint Canberra konzulátus megnyitását is tervezi Jeruzsálemben.
Izrael a canberrai bejelentéssel kapcsolatos hivatalos közleményében nem tett utalást a Nyugat-Jeruzsálemet Izrael állam fővárosaként elismerő ausztrál döntésre, mivel álláspontja szerint egész Jeruzsálem a zsidó állam egyetlen és oszthatatlan fővárosa. Ugyanakkor "a helyes irányba tett lépésnek" nevezte azt, hogy Ausztrália védelmi és kereskedelmi hivatalt létesít Nyugat-Jeruzsálemben.
Az izraeli kormány ugyanebben a közleményében elismerően szólt Ausztráliának az Irán-ellenes szankciókkal kapcsolatban elfoglalt álláspontjáról, az antiszemitizmus elleni fellépéséről, valamint arról, hogy a canberrai vezetés kiáll a zsidó állam mellett a világszervezet fórumain.
"Egész Jeruzsálem végső státuszát tárgyalásos úton kell eldönteni" – idézi a közlemény Száeb Erekat palesztin főtárgyalót, aki kicsinyes belpolitikai döntésnek nevezte Canberra lépését, amely szerinte a világ békéjét és biztonságát fenyegeti.
(MTI)