Szijjártó: a visegrádi együttmûködés fenntartása közép-európai érdek
2018.11.16. 15:15
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Prágában folytatott megbeszélést vendéglátójával, Tomás Petrícek cseh külügyminiszterrel.
A visegrádi együttműködés továbbra is az Európai Unió legszorosabb és leghatékonyabb szövetsége. Fenntartása egyértelműen közép-európai érdek."
A cseh-magyar tárgyalások fő témája a visegrádi együttműködés, a migrációs válság és a kétoldalú gazdasági kapcsolat volt. Mint a miniszter mondta, az Európai Unió gazdasági fejlődése a jövőben a visegrádi térségből fog származni, ez a statisztikai számokból világosan látszik.
Tomás Petrícek a tárgyalások után nyilatkozva problémamentesnek nevezte Prága és Budapest kapcsolatát, és hangsúlyozta, hogy azok fejlesztését Csehország rendkívül fontosnak tartja. Szijjártó Péter is hangsúlyozta, hogy Magyarország egy erős Csehországban érdekelt.
Az európai vitákban világossá tettük, hogy a migrációt nem szervezni, hanem megállítani kell"
– szögezte le Szijjártó Péter, aki szerint a migráció problémájának megoldása terén a visegrádi országok kulcsszerepet játszottak.
Bírálta az ENSZ globális migrációs csomagját, amely szerinte óriási veszélyt jelent, tévesen emberi jognak minősíti a migrációt, és elmossa a különbséget az illegális migráció és a legális bevándorlás között. A migrációs csomagot eddig öt ország utasította el, köztük Magyarország és Csehország.
Az eseményen a keresztényüldözésekről is szó volt. Szijjártó Péter szerint a XXI. században megengedhetetlen, hogy bárkit vallása miatt üldöztetés érjen. Ez ellen minden eszközzel fel kell lépni a miniszter szerint.
Felhívta a figyelmet arra, hogy a világon a legveszélyeztetettebb vallási közösség a kereszténység.
Még kimondani is szörnyű, de a világszerte üldözött és meggyilkolt emberek 80 százaléka keresztény"
– mutatott rá a magyar diplomácia irányítója. Megjegyezte, hogy a világon mintegy 215 millió keresztény ember szenved el üldöztetést vagy meghurcoltatást.
Az elemzések azt mutatják – fejtette ki Szijjártó Péter – hogy az üldöztetés hátterében a legtöbb esetben az iszlám radikalizáció fokozatos térnyerése és a vallási nacionalizmus elnyomó ereje áll.
Számunkra, magyarok számára a kereszténység – a teológiai és dogmatikai hagyományok mellett – társadalmi berendezkedést is jelent, amely több mint ezer éve meghatározza az ember méltósága, a család, a nemzet és az egyházak kérdését"
– jelentette ki a miniszter.