Brutálisan nõtt az antiszemita támadások száma Franciaországban
2018.11.09. 14:14
Egyre több embert ér támadás Franciaországban a zsidó származása miatt.
Két év csökkenés után az antiszemita cselekmények száma jelentősen, 69 százalékkal emelkedett 2018 első kilenc hónapjában Franciaországban – közölte Edouard Philippe miniszterelnök.
Minden agresszió, amelyet azért követnek el egy honfitársunk ellen, mert zsidó, újabb kristályszilánkként cseng"
– írta a Facebookon a kormányfő a németországi zsidók elleni pogromok kezdetét jelentő, úgynevezett kristályéjszaka nyolcvanadik évfordulóján, majd hozzátette:
miért kell emlékeztetni 2018-ban egy ilyen szörnyű emlékre? Mert az antiszemitizmust még messze nem sikerült felszámolni."
A 2015-ben regisztrált rekordemelkedést követően 2016-ban 58 százalékkal, tavaly pedig 7 százalékkal 311-re csökkent az antiszemita cselekmények száma.
Francis Kalifat, a zsidó intézményeket képviselő tanács elnöke szerint az idei emelkedés nem meglepetés, és elsősorban a hétköznapi antiszemitizmus erősödésének tudható be.
Ez ellen kell felvenni a harcot"
– mondta a Francia Info hírrádióban. Emlékeztetett arra, hogy a zsidók a francia lakosság kevesebb mint egy százalékát teszik ki, de a rasszista cselekmények fele őket érinti, amit elfogadhatatlannak nevezett.
Az antiszemitizmus nem ugyanolyan mechanizmusok alapján működik, mint más gyűlöletkeltések"
– vélte Francis Kalifat.
Az Egyesült Államokban, az Élet Fája nevű pittsburghi zsinagógában október 27-én elkövetett antiszemita támadást követően a francia miniszterelnök megerősítette, hogy a kormány szigorúan fellép az antiszemitizmus minden formája ellen. Emlékeztetett azokra a döntésekre, amelyekkel a kormány jelezte, hogy nem marad közömbös semmilyen antiszemita jelenséggel szemben.
A francia kormány 2019 elején terjeszti a parlament elé azt a törvénymódosítást, amely az interneten terjedő antiszemita gyűlöletkeltés csökkentése érdekében nyomást kíván gyakorolni az internetes szolgáltatókra.
A közoktatásban az antiszemitizmussal szembesülő tanárok munkáját eddig kísérleti alapon segítették a gyűlöletkeltő cselekményekkel foglalkozó igazságügyi szakemberek, akik november közepétől minden közoktatási intézmény számára állandó jelleggel rendelkezésre állnak.