A muszlim többségû ország, mely fellázadt a burka ellen
2018.11.08. 21:17
Az egyiptomi kormány feltett szándéka, hogy megtiltsa a burka, azaz a teljes arcot és testet eltakaró muszlim viselet hordását a nyilvános tereken, valamint a színházakban, az iskolákban és a kórházakban. A legújabb szabályozás értelmében 15 ezer forintnyi egyiptomi font pénzbüntetést kapnának azok, akik mégis az elnyomást szimbolizáló ruhában mennek nyilvános helyre.
A szigorítás hátterében áll, hogy az utóbbi időben ismételten megerősödött az észak-afrikai országban az Iszlám Állam jelenléte, az elmúlt hetekben több terrortámadást is végrehajtott a szervezet, legutóbb több mint féltucat kopt kereszténnyel végeztek.
A politikusok leszögezték, hogy a döntés mögött az áll, hogy felvegyék a harcot az iszlamista terrorizmussal: többször észrevették, hogy a terroristák nemtől függetlenül burkába bújva próbálnak meg célpontjuk közelébe férkőzni, az öltözék alatt könnyen elrejthetik ugyanis a fegyvereiket, így könnyebb végrehajtani a merényletet.
Szakértők igyekeztek mindenkit megnyugtatni, hogy a tiltás nem ütközik semmiféle szabadság- vagy vallásjogokba, hiszen az ő értelmezésük szerint az iszlám vallás nem kötelezi a nőket arra, hogy folyamatosan elfátyolozva közlekedjenek.
Egyiptomban szinte csak a legradikálisabbak hordják a burkát és annak egyéb változatait"
– mondta Ahmad Sharbini.
Szeptemberben összesen 75 elítélt ügyében hoztak halálos ítéletet az egyiptomi bíróságok, köztük a Muszlim Testvériség nevű radikális párt tagjai is ott voltak.