Chile így kezeli a migrációs válságot
2018.11.08. 11:00
Chile 176 haiti migránst küldött haza szerdán első, úgynevezett "humanitárius repülőjáratán". A hazatelepítést a bevándorlást támogató szervezetek "kényszerű deportációnak" minősítették.
A hazatelepítés csupán egy rendelkezés a chilei kormánynak a bevándorlók számát csökkenteni hivatott intézkedései közül. A kormány közlése szerint az intézkedést azoknak találták ki, akiknek nem sikerült munkát találniuk a Dél-Amerika egyik legerősebb gazdaságával rendelkező országban, hiszen sok esetben az embercsempészek hamis ígéretének bedőlve vándoroltak be Chilébe.
A belügyminisztérium egy tisztviselője leszögezte: a hazaszállított emberek maguk fordultak a chilei hatóságokhoz, hivatalos úton kérték hazatelepítésüket, mert nem sikerült új életet kezdeniük a dél-amerikai országban. A belügyi tárca tájékoztatása szerint összesen 1087 haiti jelentkezett a "humanitárius járatokra". Az utóbbi két évben mintegy 150 ezer haiti vándorolt be Chilébe.
A haiti bevándorlók hazatelepítését több jogvédő szervezet, illetve bevándorlást támogató szervezetek is elítélték, kitoloncolásnak minősítve az intézkedést, és rasszizmussal vádolva meg a kormányt. A távozóknak ugyanis alá kell írniuk egy dokumentumot, amelyben kijelentik: 9 évig nem térnek vissza Chilébe, valamint magukkal viszik közeli hozzátartozóikat is.
A belügyminisztérium elutasította a bírálatokat, és hangsúlyozta: az "önkéntes hazatérést" az ENSZ is támogatja.