Az amerikaiak többsége szerint elvitathatatlan Trump eredményessége
2018.11.03. 09:50
A The Wall Street Journal amerikai lap az NBC televízióval közösen készíttetett felmérés kapcsán közölte, hogy a szavazók bár kevésbé szeretik Donald Trump stílusát, mégis
díjazzák a szárnyaló gazdaság eredményeit, a 49 év óta legalacsonyabb mértékű munkanélküliséget."
Hangsúlyozták továbbá, hogy az elmúlt évtizedek amerikai elnökei közül még a maga idejében népszerű Bill Clinton kormányzásának eredményeit is a választók kisebb aránya ismerte el.
Ahogyan a republikánusok választások iránti érdeklődése erősödik, Trump támogatottsága is 47 százalékosra emelkedett"
- hangsúlyozta a lap, megjegyezve, hogy saját táborában a milliárdos üzletemberből lett elnököt jóval nagyobb arányban ismerik el.
Az amerikai gazdaság eredményei tehát alátámasztanák a republikánusok győzelmét a kedden rendezendő félidős választásokon. Emellett Trump pedánsan végrehajtja a Republikánus Párt politikai programját is: egymás után "tölti fel" a bíróságokat konzervatív bírákkal, és határozottan lép fel az illegális migrációval szemben.
A jobboldalon mégis jelen vannak az aggodalmak, hogy a párt elveszítheti a többségét - ha a szenátusban nem is, de a képviselőházban igen. "Még soha nem tapasztaltunk ilyet" - idézte a Politico című lap Brian Walsh republikánus stratégát, aki a Trumpot támogató egyik akcióbizottság vezetője. Walsh arról beszélt, hogy a demokratákhoz beérkezett adományok minden korábbinál nagyobb mértékben szárnyalják túl a republikánus jelölteknek nyújtott adományokat.
Július végétől október elejéig például a 70 legvitatottabb körzetben - ahol a legádázabb a küzdelem a két párt jelöltjei között - a republikánus jelöltek 60 millió dollárt, a demokraták pedig 109 millió dollárt költhettek televíziós hirdetésekre. S minél több pénz áll rendelkezésükre a politizáláshoz, a demokraták annál jobban bővíthetik kampányuk terepét és a megcélzott választói réteget olyan körzetekben is, ahol hagyományosan republikánus szavazók élnek.
A Republikánus Pártban övé a pálya: a párton belüli térfoglalása befejezettnek mondható. Nincs olyan politikus, aki komolyan szembeszállna vele. Még a korábban őt hevesen bíráló dél-karolinai Lindsey Graham szenátor - a néhai John McCain barátja - is felhagyott minden kritikával és az egyik leghívebb támogatójává vált.
Nem kétséges, Donald Trump az idei választás központi alakja"
- fogalmazott az Amerika Hangja rádiónak adott interjújában a washingtoni Amerikai Egyetem elemzője, David Barker. A szakértő hangsúlyozta: "a demokraták a 2016-os elnökválasztást követő naptól kezdve erre a mostani választásra vártak, és ez most Trumpról szól. Õ ezt elfogadja, él is ezzel, azt akarja, hogy a választás róla szóljon".