Újabb fontos brüsszeli csata a bevándorláspárti erõk ellen
2018.10.17. 22:08
Háromnapos csúcsértekezlet kezdődött szerdán Brüsszelben. Először az uniós tagállamok vezetői tanácskoznak a megszokott keretek között, főként a Brexitről, a belső biztonságról és a migrációról, majd ezután sor kerül a 12. Ázsia-Európa (ASEM) csúcstalálkozóra 51 ország állam- és kormányfőjének részvételével – olvasható az MTI összefoglalójában.
Az értekezleten Magyarország kormányfőjeként Orbán Viktor is részt vesz, aki még napközben, a reptérre vezető úton videóüzenetben tette egyértelművé, hogy kiáll Magyarország érdekei mellett a brüsszeli csúcson. A miniszterelnök leszögezte, hogy
a határt a magyar katonák és rendőrök fogják megvédeni és semmilyen betelepítési programot nem fogad el a magyar kormány.”
A háromnapos értekezlet nyitónapja teljes egészében az Egyesült Királyság kilépésének kérdéséről szól, mivel az eredeti tervek szerint most kellene megállapodni a kiválás feltételeiről, de ez szakértők szerint valószínűleg nem fog sikerülni.
A bennmaradó tagállamok vezetőinek munkavacsorájára meghívták a brit kormányfőt, akivel megvitatják a problémás kérdéseket, ezután huszonhetes körben folytatódik az ülés Michel Barnier uniós főtárgyaló részvételével.
Csütörtök reggel az uniós vezetők először az Európai Parlament elnökével egyeztetnek, majd az EU soros elnökségét betöltő Ausztria kancellárja fog tájékoztatni a korábbi döntések végrehajtásának állásáról.
Erős üzenetet akarnak küldeni az embercsempészek elleni küzdelemről, a külső határok védelméről, illetve a migrációs származási és tranzitországokkal való együttműködésről.
Elsősorban a közelmúltbeli orosz lépésekre reagálva a résztvevők emellett a kiberbiztonság erősítéséről és a vegyi fegyverek használatának visszaszorítását szolgáló új szankciókról is egyeztetnek.
Ezután informális eurócsúcs következik, amelynek a fő témája a gazdasági és monetáris unió további elmélyítése lesz, majd csütörtök este megtartják az ASEM-csúcs nyitóünnepségét, amelyet gálavacsora követ.
Pénteken a résztvevők az Európa és Ázsia közötti együttműködés megerősítéséről egyeztetnek. Az ülés margóján az Európai Unió szabadkereskedelmi megállapodást ír alá Szingapúrral.
Végezetül pedig csúcsértekezletet tartanak az EU és Dél-Korea, illetve az EU és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN) között.