Az SZDSZ nem vész el, csak átalakul
2018.10.05. 12:28
Amikor a kommunista rendszer kezdett összeomlani és elindultak a tiltakozó mozgalmak, a szervezett ellenállás a kommunista rendszerrel szemben, akkor nagyon gyorsan egy szűk csoport próbált az élére állni ennek a tiltakozásnak, ez a szűk csoport egy belvárosi, értelmiségi kör volt, akik liberális értékrendet vallottak”
– ezeket Mráz Ágoston Sámuel mondta el az Echo TV Informátorának. A Nézőpont Intézet első embere leszögezte, hogy kezdetben a SZDSZ-nek egy antikommunista, liberális államrendszer kiépítése volt a célja.
Az SZDSZ erős emberei akkoriban Demszky Gábor, Pető Iván és Magyar Bálint voltak. A kommunizmusellenes csoport aztán 1994-ben összeállt az MSZMP utódpártjának számító MSZP-vel. Mráz Ágoston Sámuel szerint ez nagyon komoly hitelességi válságot eredményezett.
Kibújt a szög a zsákból, pár évvel a rendszerváltás után az állítólagos antikommunistákból prokommunisták lettek.”
A közös MSZP-SZDSZ politizálás a Horn-kormánynak annyira nem vált be, hiszen 1998-ban elvesztették a választásokat a Fidesszel szemben. Azonban 2002-ben ismét sikerült koalíciós kormányt alakítaniuk, kezdetben Medgyessy Péter vezetésével, majd a D209-es botrányt követően Gyurcsány Ferenccel. A nagy öröm és boldogság az őszödi beszéddel, a 2006-os rendőrterrorral, a korrupciós botrányokkal, gazdasági válsággal, majd belső feszültséggel elszállt. A választók elfordulása után az a szűk réteg, ami még megmaradt egymással veszett össze.
Egész egyszerűen az a helyzet, hogyha egy pártnak nincsenek választói, akkor hiába van pénze, hiába van befolyása, előbb-utóbb egész egyszerűen nem lesz rá szükség”
– mondta Mráz Ágoston Sámuel.
Az SZDSZ 2014-ben jogilag is megszűnt, azonban öröksége mind a mai napig érezhető az országban.
A hálózat ma is létezik, csak a politikai pártja tűnt el. Jelenleg nincs sikeres politikai platformja ennek a körnek, de a hálózat él.”