Ugrás a tartalomhoz
" Mi vagyunk Soros ellenzéke”
#ez történik
#Orbán Viktor
#belföld
#bevándorlás
#Soros György
#külföld
#fehér férfi
#demográfia
#sport
#Brüsszel
#vélemény
#tudomány
#terrorizmus
#egyetemimetoo

Szijjártó: egyre több hasznot hoz Magyarország és Oroszország gazdasági együttmûködése

Zelenka Dóra

2018.09.17. 13:00

Mielõtt az EU életbe léptette az Oroszországgal szembeni szankcióit, majd az oroszok megtették erre saját válaszlépéseiket, azelõtt Oroszország hazánk második legfontosabb kereskedelmi partnerének számított, mára azonban már csak a 12. helyen áll - mondta a külügyminiszter. Szijjártó Péter hozzátette, hogy a magyar gazdaság szereplõi összességében 7 milliárd dollárnyi exportlehetõséget vesztettek el a kereskedelmet korlátozó intézkedések miatt.

Különleges jelentéssel bír, hogy hosszú évek visszaesései után tavaly már 30 százalékkal sikerült növelni a két ország közti kereskedelmi forgalmat, amely mostanra elérte az 5,5 milliárd dollárt.

Az oroszországi kapcsolatban fontos szerepet játszott a mezőgazdaság, hisz négy magyar mezőgazdasági-élelmiszeripari vállalat is komoly beruházásokat hajtott végre és helyezett üzembe Oroszországban – közölte a miniszter.

Egyre fontosabb szerepet töltenek be a magyar gyógyszeripari vállalatok is az orosz gyógyszerpiacon. A külgazdasági és külügyminiszter megjegyezte, hogy egy magyar egészségipari beruházásnak köszönhetően pedig a traumatológiai orvosi eszközök piacán hamarosan 15 százalékos magyar részesedésről lehet beszámolni.

Kiemelte, hogy az OTP is egyre növeli piaci jelenlétét Oroszországban. A Molnak pedig olajkitermelés szempontjából továbbra is Oroszország az egyik legfontosabb helyszín.

Szijjártó elmondta, hogy 2019-re megállapodás született az Oroszországból vásárolt földgáz mennyiségéről, továbbá elmondta, a feladat az, hogy 2020-ra is meg tudjanak állapodni. E mellett folyamatos tárgyalás zajlik a pénzügyi együttműködés fejlesztéséről is.

A külügyminiszter összegzése szerint pénzügyi, mezőgazdasági, egészségügyi és energetikai területen egyaránt sikerült előrelépni az elmúlt időszakban. A következő lépés az egészség- és az élelmiszeripar mellé a víz- és a nehézipari együttműködés felzárkóztatása lesz.

A magyar kormány szerint a kirobbanás előtt álló világkereskedelmi háború azt indokolja, hogy Európa keleti és nyugati fele kulturáltan, a kölcsönös tisztelet alapján tudjon együttműködni egymással.

Korábban az EU is pozitív értelemben, tervek szintjén beszélt az Eurázsiai Gazdasági Unióval folytatandó együttműködésről.

Ma ettől sajnos nagyon messze vagyunk”

– jegyezte meg a tárcavezető.

Szijjártó Péter fontosnak nevezte, hogy folyamatos párbeszéd legyen Oroszország és az EU, illetve az uniós tagállamok és Moszkva között. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy Magyarország és Oroszország vezetői minden évben találkoznak.

 

EZEK IS ÉRDEKELHETNEK

OLVASTAD MÁR?

MÉG TÖBBET SZERETNÉK
Vissza az oldal tetejére